| Manufacturer Part Number: | 0805R-751K |
|---|---|
| Manufacturer: | API Delevan Inc. |
| Product Category: | Fixed Inductors |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | 750nH Unshielded Wirewound Inductor 180mA 2.3 Ohm Max 2-SMD |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | 0805R-751K Datasheet |
| Internal Part Number | 898-0805R-751K | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Inductors, Coils, Chokes | |
| Family | Fixed Inductors | |
| Manufacturer | API Delevan Inc. | |
| Series | 0805R | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Type | Wirewound | |
| Material - Core | Ceramic | |
| Inductance | 750nH | |
| Tolerance | ±10% | |
| Current Rating | 180mA | |
| Current - Saturation | - | |
| Shielding | Unshielded | |
| DC Resistance (DCR) | 2.3 Ohm Max | |
| Q @ Freq | 23 @ 50MHz | |
| Frequency - Self Resonant | 200MHz | |
| Ratings | - | |
| Operating Temperature | -40°C ~ 125°C | |
| Frequency - Test | 25MHz | |
| Mounting Type | Surface Mount | |
| Package / Case | 2-SMD | |
| Size / Dimension | 0.090" L x 0.068" W (2.29mm x 1.73mm) | |
| Height - Seated (Max) | 0.060" (1.52mm) | |
| Standard Package | 4,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | 0805R-751K | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
0805R-751K is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of API Delevan Inc. all series components. The condition of 0805R-751K is new and unused, you can buy 0805R-751K API Delevan Inc. with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for 0805R-751K.
| UVZ1C682MHD | 6800µF 16V Aluminum Capacitors Radial, Can 1000 Hrs @ 105°C | UVZ1C682MHD.pdf | |
| MMBD701LT1 | RF Diode Schottky - Single 70V 200mW SOT-23-3 (TO-236) | MMBD701LT1.pdf | |
| XC6SLX100-L1FG484I | IC FPGA 326 I/O 484FBGA | XC6SLX100-L1FG484I.pdf | |
| MB90349CASPFV-GS-688E1 | F²MC-16LX F²MC-16LX MB90340 Microcontroller IC 16-Bit 24MHz 256KB (256K x 8) Mask ROM 100-LQFP (14x14) | MB90349CASPFV-GS-688E1.pdf | |
| VE-J5D-EY-F1 | CONVERTER MOD DC/DC 85V 50W | VE-J5D-EY-F1.pdf | |
| V28B3V3H75BN | CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 75W | V28B3V3H75BN.pdf | |
| VI-B2K-MY-B1 | CONVERTER MOD DC/DC 40V 50W | VI-B2K-MY-B1.pdf | |
| CRCW06032M20FKEA | RES SMD 2.2M OHM 1% 1/10W 0603 | CRCW06032M20FKEA.pdf | |
| PCAN2512E49R9BST5 | RES SMD 49.9 OHM 0.1% 6W 2512 | PCAN2512E49R9BST5.pdf | |
| KTR18EZPJ822 | RES SMD 8.2K OHM 5% 1/4W 1206 | KTR18EZPJ822.pdf | |
| NLS-3-BL-S120-M40S-A50 | 1 Position Circular Connector Line Source, Male Pins Set Screw Silver | NLS-3-BL-S120-M40S-A50.pdf | |
| 1941510000 | 13 Position Terminal Block Plug, Female Sockets 0.150" (3.81mm) 180° Free Hanging (In-Line) | 1941510000.pdf | |
| HHV-50FR-52-3M9 | RES 3.9M OHM 1/2W 1% AXIAL | HHV-50FR-52-3M9.pdf | |
| RNC55H4121FSR36 | RES 4.12K OHM 1/8W 1% AXIAL | RNC55H4121FSR36.pdf |