| Manufacturer Part Number: | 0805R-272K |
|---|---|
| Manufacturer: | API Delevan Inc. |
| Product Category: | Fixed Inductors |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | 2.7µH Unshielded Wirewound Inductor 150mA 2.95 Ohm Max 2-SMD |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | 0805R-272K Datasheet |
| Internal Part Number | 898-0805R-272K | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Inductors, Coils, Chokes | |
| Family | Fixed Inductors | |
| Manufacturer | API Delevan Inc. | |
| Series | 0805R | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Type | Wirewound | |
| Material - Core | Ceramic | |
| Inductance | 2.7µH | |
| Tolerance | ±10% | |
| Current Rating | 150mA | |
| Current - Saturation | - | |
| Shielding | Unshielded | |
| DC Resistance (DCR) | 2.95 Ohm Max | |
| Q @ Freq | 16 @ 7.9MHz | |
| Frequency - Self Resonant | 50MHz | |
| Ratings | - | |
| Operating Temperature | -40°C ~ 125°C | |
| Frequency - Test | 7.9MHz | |
| Mounting Type | Surface Mount | |
| Package / Case | 2-SMD | |
| Size / Dimension | 0.090" L x 0.068" W (2.29mm x 1.73mm) | |
| Height - Seated (Max) | 0.060" (1.52mm) | |
| Standard Package | 4,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | 0805R-272K | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
0805R-272K is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of API Delevan Inc. all series components. The condition of 0805R-272K is new and unused, you can buy 0805R-272K API Delevan Inc. with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for 0805R-272K.
| K680J15C0GH53H5 | 68pF 100V Ceramic Capacitor C0G, NP0 Radial 0.157" L x 0.098" W (4.00mm x 2.50mm) | K680J15C0GH53H5.pdf | |
| KP1836222105 | 2200pF Film Capacitor 350V 1000V (1kV) Polypropylene (PP) Radial 0.709" L x 0.217" W (18.00mm x 5.50mm) | KP1836222105.pdf | |
| ECC17DTBN-S189 | CONN EDGECARD 34POS .100" | ECC17DTBN-S189.pdf | |
| GCM40DTBN-S189 | CONN EDGECARD 80POS R/A .156 SLD | GCM40DTBN-S189.pdf | |
| 501FCF-ABAG | 32kHz ~ 100MHz LVCMOS CMEMS® Programmable Oscillator Surface Mount 1.7 V ~ 3.6 V 6.5mA Enable/Disable | 501FCF-ABAG.pdf | |
| SMV1235-011LF | DIODE VARACTOR 15V 20MA SOD-323 | SMV1235-011LF.pdf | |
| AIAC-0805C-12NK-T | 12nH Unshielded Wirewound Inductor 900mA 6.3 mOhm Max Nonstandard | AIAC-0805C-12NK-T.pdf | |
| GW KAHLB2.PM-TSTT-65S3 | LED Lighting COBs, Engines, Modules Chip On Board (COB) SOLERIQ® S 19 White, Cool Square | GW KAHLB2.PM-TSTT-65S3.pdf | |
| PLC-025S208D | 2.08A 4 ~ 12 V Constant Current LED Driver AC DC Converter Topology 1 Output | PLC-025S208D.pdf | |
| MS3100E16S-5P | 3 Position Circular Connector Receptacle, Male Pins Solder Cup Silver | MS3100E16S-5P.pdf | |
| PT08E-22-7P(SR) | 7 (Coax) Position Circular Connector Plug, Male Pins Solder Cup Gold | PT08E-22-7P(SR).pdf | |
| 0039303048 | 4 Positions Header, Shrouded Connector 0.165" (4.20mm) Through Hole, Right Angle Gold | 0039303048.pdf | |
| 1668760000 | 22 Position Wire to Board Terminal Block Horizontal with Board 0.200" (5.08mm) Through Hole | 1668760000.pdf |