| Manufacturer Part Number: | 0805R-222K |
|---|---|
| Manufacturer: | API Delevan Inc. |
| Product Category: | Fixed Inductors |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | 2.2µH Unshielded Wirewound Inductor 160mA 2.7 Ohm Max 2-SMD |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | 0805R-222K Datasheet |
| Internal Part Number | 898-0805R-222K | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Inductors, Coils, Chokes | |
| Family | Fixed Inductors | |
| Manufacturer | API Delevan Inc. | |
| Series | 0805R | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Type | Wirewound | |
| Material - Core | Ceramic | |
| Inductance | 2.2µH | |
| Tolerance | ±10% | |
| Current Rating | 160mA | |
| Current - Saturation | - | |
| Shielding | Unshielded | |
| DC Resistance (DCR) | 2.7 Ohm Max | |
| Q @ Freq | 16 @ 7.9MHz | |
| Frequency - Self Resonant | 60MHz | |
| Ratings | - | |
| Operating Temperature | -40°C ~ 125°C | |
| Frequency - Test | 7.9MHz | |
| Mounting Type | Surface Mount | |
| Package / Case | 2-SMD | |
| Size / Dimension | 0.090" L x 0.068" W (2.29mm x 1.73mm) | |
| Height - Seated (Max) | 0.060" (1.52mm) | |
| Standard Package | 4,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | 0805R-222K | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
0805R-222K is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of API Delevan Inc. all series components. The condition of 0805R-222K is new and unused, you can buy 0805R-222K API Delevan Inc. with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for 0805R-222K.
| C0402C472M3RACTU | 4700pF 25V Ceramic Capacitor X7R 0402 (1005 Metric) 0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm) | C0402C472M3RACTU.pdf | |
| GCC26DREH-S734 | CONN EDGECARD 52POS .100 EYELET | GCC26DREH-S734.pdf | |
| SIT9121AI-2D3-25E125.000000Y | OSC XO 2.5V 125MHZ | SIT9121AI-2D3-25E125.000000Y.pdf | |
| MAX4736ELB+T | 2 Circuit IC Switch 2:1 800 mOhm 10-µDFN (2x2) | MAX4736ELB+T.pdf | |
| TPS62202DBVRG4 | Buck Switching Regulator IC Positive Fixed 1.8V 1 Output 300mA SC-74A, SOT-753 | TPS62202DBVRG4.pdf | |
| LP38691SDX-3.3 | Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 3.3V 500mA 6-WSON (3x3) | LP38691SDX-3.3.pdf | |
| 5530133803F | LED Circuit Board Indicator Through Hole, Right Angle | 5530133803F.pdf | |
| RT0805DRE07210RL | RES SMD 210 OHM 0.5% 1/8W 0805 | RT0805DRE07210RL.pdf | |
| MCT06030C3602FP500 | RES SMD 36K OHM 1% 1/8W 0603 | MCT06030C3602FP500.pdf | |
| HSC49DREI-S93 | CONN EDGECARD 98POS .100 EYELET | HSC49DREI-S93.pdf | |
| CA3100ER10SL-3P | 3 Position Circular Connector Receptacle, Male Pins Solder Cup Silver | CA3100ER10SL-3P.pdf | |
| TV07DT-11-99BB | TV 7C 7#20 SKT J/N RECP | TV07DT-11-99BB.pdf | |
| PBC31SGAN | 31 Positions Header, Unshrouded, Breakaway Connector 0.100" (2.54mm) Through Hole, Right Angle Gold | PBC31SGAN.pdf | |
| VC07035A00J0G | 7 Position Terminal Block Header, Blade Pins, Shrouded (4 Side) 0.300" (7.62mm) Vertical Through Hole | VC07035A00J0G.pdf |