| Manufacturer Part Number: | 0805R-122K |
|---|---|
| Manufacturer: | API Delevan Inc. |
| Product Category: | Fixed Inductors |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | 1.2µH Unshielded Wirewound Inductor 170mA 2.5 Ohm Max 2-SMD |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | 0805R-122K Datasheet |
| Internal Part Number | 898-0805R-122K | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Inductors, Coils, Chokes | |
| Family | Fixed Inductors | |
| Manufacturer | API Delevan Inc. | |
| Series | 0805R | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Type | Wirewound | |
| Material - Core | Ceramic | |
| Inductance | 1.2µH | |
| Tolerance | ±10% | |
| Current Rating | 170mA | |
| Current - Saturation | - | |
| Shielding | Unshielded | |
| DC Resistance (DCR) | 2.5 Ohm Max | |
| Q @ Freq | 18 @ 25MHz | |
| Frequency - Self Resonant | 100MHz | |
| Ratings | - | |
| Operating Temperature | -40°C ~ 125°C | |
| Frequency - Test | 7.9MHz | |
| Mounting Type | Surface Mount | |
| Package / Case | 2-SMD | |
| Size / Dimension | 0.090" L x 0.068" W (2.29mm x 1.73mm) | |
| Height - Seated (Max) | 0.060" (1.52mm) | |
| Standard Package | 4,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | 0805R-122K | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
0805R-122K is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of API Delevan Inc. all series components. The condition of 0805R-122K is new and unused, you can buy 0805R-122K API Delevan Inc. with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for 0805R-122K.
| TAP475M010SRW | 4.7µF Conformal Coated Tantalum Capacitors 10V Radial 8 Ohm 0.177" Dia (4.50mm) | TAP475M010SRW.pdf | |
| TPL-CN | FUSE CRTRDGE 300A 170VDC CYLINDR | TPL-CN.pdf | |
| 0154.100DRL | FUSE BOARD MNT 100MA 125VAC/VDC | 0154.100DRL.pdf | |
| ECC20DTBS | CONN EDGECARD 40POS .100" | ECC20DTBS.pdf | |
| SRR0604-101KL | 100µH Shielded Wirewound Inductor 400mA 650 mOhm Max Nonstandard | SRR0604-101KL.pdf | |
| SL2304NZZI-1T | Clock Fanout Buffer (Distribution) IC 140MHz 8-TSSOP (0.173", 4.40mm Width) | SL2304NZZI-1T.pdf | |
| LTC3772ETS8#TRPBF | Buck Regulator Positive Output Step-Down DC-DC Controller IC TSOT-23-8 | LTC3772ETS8#TRPBF.pdf | |
| NCP605MN28T2G | Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 2.8V 500mA 6-DFN (3x3) | NCP605MN28T2G.pdf | |
| V24C12T100BN | CONVERTER MOD DC/DC 12V 100W | V24C12T100BN.pdf | |
| VI-JW1-MZ-F4 | CONVERTER MOD DC/DC 12V 25W | VI-JW1-MZ-F4.pdf | |
| T38105-25-0 | 25 Circuit 0.375" (9.53mm) Barrier Block Connector, Screws (Not Included) | T38105-25-0.pdf | |
| RCS0402523KFKED | RES SMD 523K OHM 1% 1/5W 0402 | RCS0402523KFKED.pdf | |
| RNF14FAD215K | RES 215K OHM 1/4W 1% AXIAL | RNF14FAD215K.pdf |