| Manufacturer Part Number: | 0805-8N2K |
|---|---|
| Manufacturer: | API Delevan Inc. |
| Product Category: | Fixed Inductors |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | 8.2nH Unshielded Wirewound Inductor 600mA 120 mOhm Max Nonstandard |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Contains lead / RoHS non-compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | |
| Production Status (Lifecycle): | Obsolete / Discontinued |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | 0805-8N2K Datasheet |
| Internal Part Number | 898-0805-8N2K | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Inductors, Coils, Chokes | |
| Family | Fixed Inductors | |
| Manufacturer | API Delevan Inc. | |
| Series | 805 | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Obsolete | |
| Type | Wirewound | |
| Material - Core | Ceramic | |
| Inductance | 8.2nH | |
| Tolerance | ±10% | |
| Current Rating | 600mA | |
| Current - Saturation | - | |
| Shielding | Unshielded | |
| DC Resistance (DCR) | 120 mOhm Max | |
| Q @ Freq | 50 @ 1GHz | |
| Frequency - Self Resonant | 4.7GHz | |
| Ratings | - | |
| Operating Temperature | -40°C ~ 125°C | |
| Frequency - Test | 250MHz | |
| Mounting Type | Surface Mount | |
| Package / Case | Nonstandard | |
| Size / Dimension | 0.090" L x 0.068" W (2.29mm x 1.73mm) | |
| Height - Seated (Max) | 0.060" (1.52mm) | |
| Standard Package | 2,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | 0805-8N2K | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
0805-8N2K is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of API Delevan Inc. all series components. The condition of 0805-8N2K is new and unused, you can buy 0805-8N2K API Delevan Inc. with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for 0805-8N2K.
| ESRL390M04B | 39µF 4V Aluminum - Polymer Capacitors 2917 (7343 Metric) 35 mOhm 1000 Hrs @ 105°C | ESRL390M04B.pdf | |
| TAP474K050BRW | 0.47µF Conformal Coated Tantalum Capacitors 50V Radial 13 Ohm 0.177" Dia (4.50mm) | TAP474K050BRW.pdf | |
| ZVN4424ZTA | MOSFET N-CH 240V 300MA SOT-89 | ZVN4424ZTA.pdf | |
| IHLP3232CZERR33M01 | 330nH Shielded Molded Inductor 25A 2.57 mOhm Max Nonstandard | IHLP3232CZERR33M01.pdf | |
| Z86E0412HSG1866 | Z8 Z8® Microcontroller IC 8-Bit 12MHz 1KB (1K x 8) OTP | Z86E0412HSG1866.pdf | |
| VE-B21-EW-S | CONVERTER MOD DC/DC 12V 100W | VE-B21-EW-S.pdf | |
| 97-3106A28-11SY-940 | AB 22C 18#16, 4#12 SKT PLUG | 97-3106A28-11SY-940.pdf | |
| CA3108F36-10PBF80F0 | 48 Position Circular Connector Plug for Male Contacts Free Hanging (In-Line), Right Angle Strain Relief | CA3108F36-10PBF80F0.pdf | |
| 6116353-2 | Jack Modular Connector 8p8c (RJ45, Ethernet) 90° Angle (Right) Shielded, EMI Finger Cat5 | 6116353-2.pdf | |
| 3030-34-0102-99 | 34 Position Rectangular Socket Connector IDC Tin | 3030-34-0102-99.pdf | |
| 5-1375582-2 | 3 Positions Header, Shrouded Connector 0.100" (2.54mm) Surface Mount Gold | 5-1375582-2.pdf |