| Manufacturer Part Number: | 0805-751K |
|---|---|
| Manufacturer: | API Delevan Inc. |
| Product Category: | Fixed Inductors |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | 750nH Unshielded Wirewound Inductor 180mA 2.3 Ohm Max Nonstandard |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Contains lead / RoHS non-compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | |
| Production Status (Lifecycle): | Obsolete / Discontinued |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | 0805-751K Datasheet |
| Internal Part Number | 898-0805-751K | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Inductors, Coils, Chokes | |
| Family | Fixed Inductors | |
| Manufacturer | API Delevan Inc. | |
| Series | 805 | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Obsolete | |
| Type | Wirewound | |
| Material - Core | Ceramic | |
| Inductance | 750nH | |
| Tolerance | ±10% | |
| Current Rating | 180mA | |
| Current - Saturation | - | |
| Shielding | Unshielded | |
| DC Resistance (DCR) | 2.3 Ohm Max | |
| Q @ Freq | 23 @ 50MHz | |
| Frequency - Self Resonant | 200MHz | |
| Ratings | - | |
| Operating Temperature | -40°C ~ 125°C | |
| Frequency - Test | 25MHz | |
| Mounting Type | Surface Mount | |
| Package / Case | Nonstandard | |
| Size / Dimension | 0.090" L x 0.068" W (2.29mm x 1.73mm) | |
| Height - Seated (Max) | 0.060" (1.52mm) | |
| Standard Package | 2,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | 0805-751K | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
0805-751K is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of API Delevan Inc. all series components. The condition of 0805-751K is new and unused, you can buy 0805-751K API Delevan Inc. with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for 0805-751K.
| ECQ-E2393JFW | 0.039µF Film Capacitor 250V Polyester, Metallized Radial 0.406" L x 0.177" W (10.30mm x 4.50mm) | ECQ-E2393JFW.pdf | |
| B72582V140K62 | VARISTOR 22V 800A 1812 | B72582V140K62.pdf | |
| HSC13DRAH | CONN EDGECARD 26POS R/A .100 SLD | HSC13DRAH.pdf | |
| AP1118D15L-13 | Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 1.5V 1A TO-252-5 | AP1118D15L-13.pdf | |
| VI-JWM-CW-B1 | CONVERTER MOD DC/DC 10V 100W | VI-JWM-CW-B1.pdf | |
| V150A36M400BG | CONVERTER MOD DC/DC 36V 400W | V150A36M400BG.pdf | |
| TX2SA-L2-4.5V-X | Telecom Relay DPDT (2 Form C) Surface Mount | TX2SA-L2-4.5V-X.pdf | |
| MCT06030C8661FP500 | RES SMD 8.66K OHM 1% 1/8W 0603 | MCT06030C8661FP500.pdf | |
| LJT06RE-21-16S-023 | LJT 16C 16#16 SKT WALL RECP | LJT06RE-21-16S-023.pdf | |
| 473-10-224-00-001101 | 24 Position Header Strip Connector Turret Gold | 473-10-224-00-001101.pdf | |
| 0387390397 | SR BTS CB 59 19 ASY | 0387390397.pdf | |
| NJ05205000J0G | 5 Position Wire to Board Terminal Block Vertical with Board 0.138" (3.50mm) Through Hole | NJ05205000J0G.pdf | |
| TNPW060333K2BETA | RES SMD 33.2KOHM 0.1% 1/10W 0603 | TNPW060333K2BETA.pdf | |
| CMF5521K500FKEA70 | RES 21.5K OHM 1/2W 1% AXIAL | CMF5521K500FKEA70.pdf | |
| CMF55750K00FHRE | RES 750K OHM 1/2W 1% AXIAL | CMF55750K00FHRE.pdf |