| Manufacturer Part Number: | 0805-5N6K |
|---|---|
| Manufacturer: | API Delevan Inc. |
| Product Category: | Fixed Inductors |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | 5.6nH Unshielded Wirewound Inductor 600mA 80 mOhm Max Nonstandard |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Contains lead / RoHS non-compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | |
| Production Status (Lifecycle): | Obsolete / Discontinued |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | 0805-5N6K Datasheet |
| Internal Part Number | 898-0805-5N6K | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Inductors, Coils, Chokes | |
| Family | Fixed Inductors | |
| Manufacturer | API Delevan Inc. | |
| Series | 805 | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Obsolete | |
| Type | Wirewound | |
| Material - Core | Ceramic | |
| Inductance | 5.6nH | |
| Tolerance | ±10% | |
| Current Rating | 600mA | |
| Current - Saturation | - | |
| Shielding | Unshielded | |
| DC Resistance (DCR) | 80 mOhm Max | |
| Q @ Freq | 65 @ 1GHz | |
| Frequency - Self Resonant | 5.5GHz | |
| Ratings | - | |
| Operating Temperature | -40°C ~ 125°C | |
| Frequency - Test | 250MHz | |
| Mounting Type | Surface Mount | |
| Package / Case | Nonstandard | |
| Size / Dimension | 0.090" L x 0.068" W (2.29mm x 1.73mm) | |
| Height - Seated (Max) | 0.060" (1.52mm) | |
| Standard Package | 2,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | 0805-5N6K | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
0805-5N6K is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of API Delevan Inc. all series components. The condition of 0805-5N6K is new and unused, you can buy 0805-5N6K API Delevan Inc. with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for 0805-5N6K.
| CL21B472JBANNNC | 4700pF 50V Ceramic Capacitor X7R 0805 (2012 Metric) 0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm) | CL21B472JBANNNC.pdf | |
| ECJ-2VF1H224Z | 0.22µF 50V Ceramic Capacitor Y5V (F) 0805 (2012 Metric) 0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm) | ECJ-2VF1H224Z.pdf | |
| CDV30FF391GO3 | MICA | CDV30FF391GO3.pdf | |
| 1.5SMC120CA-M3/57T | TVS DIODE 102VWM 165VC SMCJ | 1.5SMC120CA-M3/57T.pdf | |
| MK21DN512AVLK5 | ARM® Cortex®-M4 Kinetis K20 Microcontroller IC 32-Bit 50MHz 512KB (512K x 8) FLASH 80-LQFP (12x12) | MK21DN512AVLK5.pdf | |
| L6393DTR | IC GATE DRIVER HALF BRDGE 14SO | L6393DTR.pdf | |
| ERA-2APB2051X | RES SMD 2.05KOHM 0.1% 1/16W 0402 | ERA-2APB2051X.pdf | |
| CR0402-FX-6200GLF | RES SMD 620 OHM 1% 1/16W 0402 | CR0402-FX-6200GLF.pdf | |
| KPSE1E22-55PXDN | 55 Position Circular Connector Receptacle, Male Pins Crimp Gold | KPSE1E22-55PXDN.pdf | |
| TVP00RQW-25-7SB-LC | TV 99C 97#22D 2#8(QUAD) SKT RE | TVP00RQW-25-7SB-LC.pdf | |
| 647000-8 | 08P MTA100 PSTD CONN ASSY SN | 647000-8.pdf | |
| 151-80-320-00-016101 | 20 Position DIP, DIL - Header Connector Male Pin Tin | 151-80-320-00-016101.pdf | |
| OQ10018000J0G | 10 Position Terminal Block Header, Male Pins, Shrouded (4 Side) 0.300" (7.62mm) Vertical Through Hole | OQ10018000J0G.pdf | |
| 926522-1 | 2 Position Housing Connector Female, Receptacle Black 0.250" (6.35mm) | 926522-1.pdf | |
| CRCW25122M40JNEG | RES SMD 2.4M OHM 5% 1W 2512 | CRCW25122M40JNEG.pdf |