| Manufacturer Part Number: | 0805-471K |
|---|---|
| Manufacturer: | API Delevan Inc. |
| Product Category: | Fixed Inductors |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | 470nH Unshielded Wirewound Inductor 220mA 1.7 Ohm Max Nonstandard |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Contains lead / RoHS non-compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | |
| Production Status (Lifecycle): | Obsolete / Discontinued |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | 0805-471K Datasheet |
| Internal Part Number | 898-0805-471K | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Inductors, Coils, Chokes | |
| Family | Fixed Inductors | |
| Manufacturer | API Delevan Inc. | |
| Series | 805 | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Obsolete | |
| Type | Wirewound | |
| Material - Core | Ceramic | |
| Inductance | 470nH | |
| Tolerance | ±10% | |
| Current Rating | 220mA | |
| Current - Saturation | - | |
| Shielding | Unshielded | |
| DC Resistance (DCR) | 1.7 Ohm Max | |
| Q @ Freq | 33 @ 100MHz | |
| Frequency - Self Resonant | 375MHz | |
| Ratings | - | |
| Operating Temperature | -40°C ~ 125°C | |
| Frequency - Test | 50MHz | |
| Mounting Type | Surface Mount | |
| Package / Case | Nonstandard | |
| Size / Dimension | 0.090" L x 0.068" W (2.29mm x 1.73mm) | |
| Height - Seated (Max) | 0.060" (1.52mm) | |
| Standard Package | 2,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | 0805-471K | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
0805-471K is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of API Delevan Inc. all series components. The condition of 0805-471K is new and unused, you can buy 0805-471K API Delevan Inc. with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for 0805-471K.
| M39003/01-8340/HSD | 0.068µF Hermetically Sealed Tantalum Capacitors 100V Axial 0.135" Dia x 0.286" L (3.43mm x 7.26mm) | M39003/01-8340/HSD.pdf | |
| MXLP4KE43AE3 | TVS DIODE 36.8VWM 59.3VC DO41 | MXLP4KE43AE3.pdf | |
| MMSZ4693-HE3-08 | Zener Diode 7.5V 500mW ±5% Surface Mount SOD-123 | MMSZ4693-HE3-08.pdf | |
| 5973209207F | Orange 606nm LED Indication - Discrete 2.15V 4-PLCC | 5973209207F.pdf | |
| RJ5EX203 | 20k Ohm 0.25W, 1/4W PC Pins Through Hole Trimmer Potentiometer Cermet 14 Turn Side Adjustment | RJ5EX203.pdf | |
| VE-BWW-MW | CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 100W | VE-BWW-MW.pdf | |
| XRD98L61ZEVAL | XRD98L61 - Interface, Analog Front End (AFE) Evaluation Board | XRD98L61ZEVAL.pdf | |
| HP2-TM-AC100V | General Purpose Relay DPDT (2 Form C) 100VAC Coil Chassis Mount | HP2-TM-AC100V.pdf | |
| RC1608F5761CS | RES SMD 5.76K OHM 1% 1/10W 0603 | RC1608F5761CS.pdf | |
| TV06DT-25-7S | 99 (97 + 2 Coax) Position Circular Connector Plug, Female Sockets Crimp Gold | TV06DT-25-7S.pdf | |
| 09670255604 | 25 Position D-Sub Plug, Male Pins Connector, Free Hanging (In-Line) Solder Cup | 09670255604.pdf | |
| M80-4000000FG-11-326-00-000 | 11 Position Rectangular Receptacle Connector Solder Gold 14 AWG | M80-4000000FG-11-326-00-000.pdf | |
| 431601-19-0 | 19 Circuit 0.438" (11.12mm) Barrier Block Connector, Screws | 431601-19-0.pdf | |
| RN55C5002FRE6 | RES 50K OHM 1/8W 1% AXIAL | RN55C5002FRE6.pdf | |
| RNF14BTE33K2 | RES 33.2K OHM 1/4W .1% AXIAL | RNF14BTE33K2.pdf |