| Manufacturer Part Number: | 0805-2N8K |
|---|---|
| Manufacturer: | API Delevan Inc. |
| Product Category: | Fixed Inductors |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | 2.8nH Unshielded Wirewound Inductor 800mA 60 mOhm Max Nonstandard |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Contains lead / RoHS non-compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | |
| Production Status (Lifecycle): | Obsolete / Discontinued |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | 0805-2N8K Datasheet |
| Internal Part Number | 898-0805-2N8K | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Inductors, Coils, Chokes | |
| Family | Fixed Inductors | |
| Manufacturer | API Delevan Inc. | |
| Series | 805 | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Obsolete | |
| Type | Wirewound | |
| Material - Core | Ceramic | |
| Inductance | 2.8nH | |
| Tolerance | ±10% | |
| Current Rating | 800mA | |
| Current - Saturation | - | |
| Shielding | Unshielded | |
| DC Resistance (DCR) | 60 mOhm Max | |
| Q @ Freq | 80 @ 1.5GHz | |
| Frequency - Self Resonant | 7.9GHz | |
| Ratings | - | |
| Operating Temperature | -40°C ~ 125°C | |
| Frequency - Test | 250MHz | |
| Mounting Type | Surface Mount | |
| Package / Case | Nonstandard | |
| Size / Dimension | 0.090" L x 0.068" W (2.29mm x 1.73mm) | |
| Height - Seated (Max) | 0.060" (1.52mm) | |
| Standard Package | 2,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | 0805-2N8K | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
0805-2N8K is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of API Delevan Inc. all series components. The condition of 0805-2N8K is new and unused, you can buy 0805-2N8K API Delevan Inc. with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for 0805-2N8K.
| CGA4F3X7R2E152K | 1500pF 250V Ceramic Capacitor X7R 0805 (2012 Metric) 0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm) | CGA4F3X7R2E152K.pdf | |
| PNF14-8LF-M | Blue 8 Stud Spade Terminal Connector Crimp 14-16 AWG | PNF14-8LF-M.pdf | |
| MGV06033R3M-10 | 3.3µH Shielded Wirewound Inductor 6A 30 mOhm Max Nonstandard | MGV06033R3M-10.pdf | |
| ER1025-75JM | 200µH Unshielded Molded Inductor 52mA 21 Ohm Max Axial | ER1025-75JM.pdf | |
| 130370-HMC769LP6CE | HMC769LP6CE - Timing, PLL Evaluation Board | 130370-HMC769LP6CE.pdf | |
| STEVAL-IHM001V1 | ST7FMC - Power Management, Motor Control Evaluation Board | STEVAL-IHM001V1.pdf | |
| RC0603FR-07102RL | RES SMD 102 OHM 1% 1/10W 0603 | RC0603FR-07102RL.pdf | |
| 88-569783-35P | TV07RW-13-35P W/ PC CONT | 88-569783-35P.pdf | |
| MS27468T15B35PAL | 37 Position Circular Connector Receptacle for Male Contacts Panel Mount, Bulkhead - Front Side Nut | MS27468T15B35PAL.pdf | |
| TV06RW-25-46BA | TV 46C MIXED SKT PLUG | TV06RW-25-46BA.pdf | |
| YS30215000J0G | 15 Position Wire to Board Terminal Block Horizontal with Board 0.200" (5.08mm) Through Hole | YS30215000J0G.pdf | |
| LCC2/0-12WH-X | Terminal Connector Rectangular Rectangular Tongue 2/0 AWG 1/2 Stud | LCC2/0-12WH-X.pdf | |
| RG3216N-9763-C-T5 | RES SMD 976K OHM 0.25% 1/4W 1206 | RG3216N-9763-C-T5.pdf |