| Manufacturer Part Number: | 0805-271K |
|---|---|
| Manufacturer: | API Delevan Inc. |
| Product Category: | Fixed Inductors |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | 270nH Unshielded Wirewound Inductor 350mA 1 Ohm Max Nonstandard |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Contains lead / RoHS non-compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | |
| Production Status (Lifecycle): | Obsolete / Discontinued |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | 0805-271K Datasheet |
| Internal Part Number | 898-0805-271K | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Inductors, Coils, Chokes | |
| Family | Fixed Inductors | |
| Manufacturer | API Delevan Inc. | |
| Series | 805 | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Obsolete | |
| Type | Wirewound | |
| Material - Core | Ceramic | |
| Inductance | 270nH | |
| Tolerance | ±10% | |
| Current Rating | 350mA | |
| Current - Saturation | - | |
| Shielding | Unshielded | |
| DC Resistance (DCR) | 1 Ohm Max | |
| Q @ Freq | 48 @ 250MHz | |
| Frequency - Self Resonant | 650MHz | |
| Ratings | - | |
| Operating Temperature | -40°C ~ 125°C | |
| Frequency - Test | 100MHz | |
| Mounting Type | Surface Mount | |
| Package / Case | Nonstandard | |
| Size / Dimension | 0.090" L x 0.068" W (2.29mm x 1.73mm) | |
| Height - Seated (Max) | 0.060" (1.52mm) | |
| Standard Package | 2,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | 0805-271K | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
0805-271K is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of API Delevan Inc. all series components. The condition of 0805-271K is new and unused, you can buy 0805-271K API Delevan Inc. with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for 0805-271K.
| C1608X7R1V474M080AB | 0.47µF 35V Ceramic Capacitor X7R 0603 (1608 Metric) 0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm) | C1608X7R1V474M080AB.pdf | |
| GCB66DYHR | CONN EDGECARD 66POS .050 THRUHL | GCB66DYHR.pdf | |
| MSTC60-16 | SCR Module 1600V Series Connection - All SCRs Chassis Mount Module | MSTC60-16.pdf | |
| IHSM7832PJ123L | 12mH Unshielded Inductor 140mA 28.4 Ohm Max Nonstandard | IHSM7832PJ123L.pdf | |
| X9410YS24Z | Digital Potentiometer 2.5k Ohm 4 Circuit 64 Taps SPI Interface 24-SOIC | X9410YS24Z.pdf | |
| ASMT-QYBC-NGJ0E | LED Lighting - White, Warm 3650K (2500K ~ 4800K) 3.4V 150mA 120° 4-PLCC | ASMT-QYBC-NGJ0E.pdf | |
| LJT01RT13-35P-023 | LJT 22C 22#22D PIN RECP | LJT01RT13-35P-023.pdf | |
| 09300060581 | CONN HOOD SIDE ENTRY SZ6B PG16 | 09300060581.pdf | |
| 614-83-306-31-012101 | CONN IC DIP SOCKET 6POS GOLD | 614-83-306-31-012101.pdf | |
| 19075-0017 | Ring Terminal Connector 10 Stud Circular 14-16 AWG Crimp | 19075-0017.pdf | |
| RT0603BRD0712R7L | RES SMD 12.7 OHM 0.1% 1/10W 0603 | RT0603BRD0712R7L.pdf | |
| CPF-A-0805B2K4E1 | RES SMD 2.4K OHM 0.1% 1/10W 0805 | CPF-A-0805B2K4E1.pdf | |
| TNPW1210976KBEEN | RES SMD 976K OHM 0.1% 1/3W 1210 | TNPW1210976KBEEN.pdf |