| Manufacturer Part Number: | 0805-241K |
|---|---|
| Manufacturer: | API Delevan Inc. |
| Product Category: | Fixed Inductors |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | 240nH Unshielded Wirewound Inductor 350mA 1 Ohm Max Nonstandard |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Contains lead / RoHS non-compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | |
| Production Status (Lifecycle): | Obsolete / Discontinued |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | 0805-241K Datasheet |
| Internal Part Number | 898-0805-241K | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Inductors, Coils, Chokes | |
| Family | Fixed Inductors | |
| Manufacturer | API Delevan Inc. | |
| Series | 805 | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Obsolete | |
| Type | Wirewound | |
| Material - Core | Ceramic | |
| Inductance | 240nH | |
| Tolerance | ±10% | |
| Current Rating | 350mA | |
| Current - Saturation | - | |
| Shielding | Unshielded | |
| DC Resistance (DCR) | 1 Ohm Max | |
| Q @ Freq | 44 @ 250MHz | |
| Frequency - Self Resonant | 690MHz | |
| Ratings | - | |
| Operating Temperature | -40°C ~ 125°C | |
| Frequency - Test | 100MHz | |
| Mounting Type | Surface Mount | |
| Package / Case | Nonstandard | |
| Size / Dimension | 0.090" L x 0.068" W (2.29mm x 1.73mm) | |
| Height - Seated (Max) | 0.060" (1.52mm) | |
| Standard Package | 2,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | 0805-241K | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
0805-241K is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of API Delevan Inc. all series components. The condition of 0805-241K is new and unused, you can buy 0805-241K API Delevan Inc. with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for 0805-241K.
| EEE-HB1A471AP | 470µF 10V Aluminum Capacitors Radial, Can - SMD 2000 Hrs @ 105°C | EEE-HB1A471AP.pdf | |
| GRM0336T1E6R3CD01D | 6.3pF 25V Ceramic Capacitor T2H 0201 (0603 Metric) 0.024" L x 0.012" W (0.60mm x 0.30mm) | GRM0336T1E6R3CD01D.pdf | |
| 173D154X9035UE3 | 0.15µF Molded Tantalum Capacitors 35V Axial 0.095" Dia x 0.260" L (2.41mm x 6.60mm) | 173D154X9035UE3.pdf | |
| ESM22DSEF-S13 | CONN EDGECARD 44POS .156 EXTEND | ESM22DSEF-S13.pdf | |
| ADS8329IRSATG4 | 16 Bit Analog to Digital Converter 1 Input 1 SAR 16-QFN (4x4) | ADS8329IRSATG4.pdf | |
| ACPL-772L-500E | Logic Output Optoisolator 25MBd Push-Pull, Totem Pole 3750Vrms 1 Channel 10kV/µs CMTI 8-DIP Gull Wing | ACPL-772L-500E.pdf | |
| V300C8T100B | CONVERTER MOD DC/DC 8V 100W | V300C8T100B.pdf | |
| CR0603-FX-4752ELF | RES SMD 47.5K OHM 1% 1/10W 0603 | CR0603-FX-4752ELF.pdf | |
| TV07RQF-25-7P | 99 Position Circular Connector Receptacle, Male Pins Crimp Gold | TV07RQF-25-7P.pdf | |
| CL1C1100 | 4 Position Circular Connector Receptacle for Male Contacts Free Hanging (In-Line) | CL1C1100.pdf | |
| ERJ-S02F1100X | RES SMD 110 OHM 1% 1/10W 0402 | ERJ-S02F1100X.pdf | |
| CPF0805B5K36E1 | RES SMD 5.36KOHM 0.1% 1/10W 0805 | CPF0805B5K36E1.pdf | |
| Y1169104R000T0L | RES SMD 104OHM 0.01% 0.6W J LEAD | Y1169104R000T0L.pdf |