| Manufacturer Part Number: | 0603R-271K |
|---|---|
| Manufacturer: | API Delevan Inc. |
| Product Category: | Fixed Inductors |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | 270nH Unshielded Wirewound Inductor 200mA 2.1 Ohm Max 2-SMD |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | 0603R-271K Datasheet |
| Internal Part Number | 898-0603R-271K | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Inductors, Coils, Chokes | |
| Family | Fixed Inductors | |
| Manufacturer | API Delevan Inc. | |
| Series | 0603R | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Type | Wirewound | |
| Material - Core | Ceramic | |
| Inductance | 270nH | |
| Tolerance | ±10% | |
| Current Rating | 200mA | |
| Current - Saturation | - | |
| Shielding | Unshielded | |
| DC Resistance (DCR) | 2.1 Ohm Max | |
| Q @ Freq | 25 @ 100MHz | |
| Frequency - Self Resonant | 900MHz | |
| Ratings | - | |
| Operating Temperature | -40°C ~ 125°C | |
| Frequency - Test | 100MHz | |
| Mounting Type | Surface Mount | |
| Package / Case | 2-SMD | |
| Size / Dimension | 0.071" L x 0.045" W (1.80mm x 1.14mm) | |
| Height - Seated (Max) | 0.040" (1.02mm) | |
| Standard Package | 4,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | 0603R-271K | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
0603R-271K is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of API Delevan Inc. all series components. The condition of 0603R-271K is new and unused, you can buy 0603R-271K API Delevan Inc. with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for 0603R-271K.
| M39003/01-7214/TR | 4.7µF Hermetically Sealed Tantalum Capacitors 50V Axial 0.185" Dia x 0.474" L (4.70mm x 12.04mm) | M39003/01-7214/TR.pdf | |
| EBM15DRSI-S288 | CONN EDGECARD 30POS .156 EXTEND | EBM15DRSI-S288.pdf | |
| ICS95V2F857AGLF | IC CLK BUF DDR 233MHZ 1CIRC | ICS95V2F857AGLF.pdf | |
| S-8541A33FN-IGST2G | Buck Regulator Positive Output Step-Down DC-DC Controller IC 8-MSOP | S-8541A33FN-IGST2G.pdf | |
| ERM 1-1.055 | LED MT SR VERT 1.055" UNIV | ERM 1-1.055.pdf | |
| S8JX-P30048C | AC/DC CONVERTER 48V 300W | S8JX-P30048C.pdf | |
| XR16L788CQ-0B-EVB | XR16L788 - Interface, UART Evaluation Board | XR16L788CQ-0B-EVB.pdf | |
| RMCF1206FT1K62 | RES SMD 1.62K OHM 1% 1/4W 1206 | RMCF1206FT1K62.pdf | |
| RC0201DR-0739R2L | RES SMD 39.2 OHM 0.5% 1/20W 0201 | RC0201DR-0739R2L.pdf | |
| 10-422322-54P | Circular Connector | 10-422322-54P.pdf | |
| KPSE01F16-26SA71 | 26 Position Circular Connector Receptacle, Female Sockets Crimp Gold | KPSE01F16-26SA71.pdf | |
| TXR40AC90-1210BI | Silver Connector Backshell, Heat Shrink Adapter M18x1 13, C | TXR40AC90-1210BI.pdf | |
| 3-644570-6 | 6 Position Rectangular Receptacle Connector IDC Tin 18 AWG | 3-644570-6.pdf | |
| 20021512-00012T1LF | 12 Positions Header, Shrouded Connector 0.050" (1.27mm) Through Hole, Right Angle Gold | 20021512-00012T1LF.pdf |