| Manufacturer Part Number: | 0603R-181K |
|---|---|
| Manufacturer: | API Delevan Inc. |
| Product Category: | Fixed Inductors |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | 180nH Unshielded Wirewound Inductor 250mA 1.4 Ohm Max 2-SMD |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | 0603R-181K Datasheet |
| Internal Part Number | 898-0603R-181K | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Inductors, Coils, Chokes | |
| Family | Fixed Inductors | |
| Manufacturer | API Delevan Inc. | |
| Series | 0603R | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Type | Wirewound | |
| Material - Core | Ceramic | |
| Inductance | 180nH | |
| Tolerance | ±10% | |
| Current Rating | 250mA | |
| Current - Saturation | - | |
| Shielding | Unshielded | |
| DC Resistance (DCR) | 1.4 Ohm Max | |
| Q @ Freq | 25 @ 100MHz | |
| Frequency - Self Resonant | 1.2GHz | |
| Ratings | - | |
| Operating Temperature | -40°C ~ 125°C | |
| Frequency - Test | 100MHz | |
| Mounting Type | Surface Mount | |
| Package / Case | 2-SMD | |
| Size / Dimension | 0.071" L x 0.045" W (1.80mm x 1.14mm) | |
| Height - Seated (Max) | 0.040" (1.02mm) | |
| Standard Package | 4,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | 0603R-181K | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
0603R-181K is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of API Delevan Inc. all series components. The condition of 0603R-181K is new and unused, you can buy 0603R-181K API Delevan Inc. with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for 0603R-181K.
| UES1H331MHM | 330µF 50V Aluminum Capacitors Radial, Can 1000 Hrs @ 85°C | UES1H331MHM.pdf | |
| UKL2A221MHD | 220µF 100V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 85°C | UKL2A221MHD.pdf | |
| 159LBA035M2DF | ELECTROLYTIC | 159LBA035M2DF.pdf | |
| 62O152MBFCA | 1500pF 400VAC Ceramic Capacitor Radial, Disc 0.354" Dia (9.00mm) | 62O152MBFCA.pdf | |
| LELHK111-39797-30-V | CIR BRKR MAG-HYDR LEVER | LELHK111-39797-30-V.pdf | |
| TSX-3225 24.0000MF18X-C3 | 24MHz ±10ppm Crystal 18pF 40 Ohm -40°C ~ 85°C Surface Mount 4-SMD, No Lead (DFN, LCC) | TSX-3225 24.0000MF18X-C3.pdf | |
| 7C-25.000MCA-T | 25MHz CMOS XO (Standard) Oscillator Surface Mount 2.5V 30mA Enable/Disable | 7C-25.000MCA-T.pdf | |
| MAX111BEPE+ | 14 Bit Analog to Digital Converter 2 Input 1 Sigma-Delta 16-PDIP | MAX111BEPE+.pdf | |
| ZCH-101-J | LED LIGHT BAR STRIP WIRE HARNESS | ZCH-101-J.pdf | |
| 3360Y-1-203 | 20k Ohm 1 Gang Linear Panel Mount Potentiometer None 1 Turn Conductive Plastic 0.25W, 1/4W PC Pins | 3360Y-1-203.pdf | |
| AIB1E20-11PC | GT 13C 13#16 PIN RECP LINE | AIB1E20-11PC.pdf | |
| 1-2178710-8 | 18P, FOB , THT, MICRO-MATCH VALU | 1-2178710-8.pdf | |
| T37067-11-0 | 11 Circuit 0.375" (9.53mm) Barrier Block Connector, | T37067-11-0.pdf | |
| M55342K09B1C37RWS | RES SMD 1.37M OHM 0.1% 1W 2512 | M55342K09B1C37RWS.pdf | |
| MRS25000C1473FCT00 | RES 147K OHM 0.6W 1% AXIAL | MRS25000C1473FCT00.pdf |