| Manufacturer Part Number: | 0603-5N6K |
|---|---|
| Manufacturer: | API Delevan Inc. |
| Product Category: | Fixed Inductors |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | 5.6nH Unshielded Wirewound Inductor 700mA 170 mOhm Max Nonstandard |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Contains lead / RoHS non-compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | |
| Production Status (Lifecycle): | Obsolete / Discontinued |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | 0603-5N6K Datasheet |
| Internal Part Number | 898-0603-5N6K | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Inductors, Coils, Chokes | |
| Family | Fixed Inductors | |
| Manufacturer | API Delevan Inc. | |
| Series | 603 | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Obsolete | |
| Type | Wirewound | |
| Material - Core | Ceramic | |
| Inductance | 5.6nH | |
| Tolerance | ±10% | |
| Current Rating | 700mA | |
| Current - Saturation | - | |
| Shielding | Unshielded | |
| DC Resistance (DCR) | 170 mOhm Max | |
| Q @ Freq | 20 @ 250MHz | |
| Frequency - Self Resonant | 5.8GHz | |
| Ratings | - | |
| Operating Temperature | -40°C ~ 125°C | |
| Frequency - Test | 250MHz | |
| Mounting Type | Surface Mount | |
| Package / Case | Nonstandard | |
| Size / Dimension | 0.071" L x 0.045" W (1.80mm x 1.14mm) | |
| Height - Seated (Max) | 0.040" (1.02mm) | |
| Standard Package | 4,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | 0603-5N6K | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
0603-5N6K is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of API Delevan Inc. all series components. The condition of 0603-5N6K is new and unused, you can buy 0603-5N6K API Delevan Inc. with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for 0603-5N6K.
| 108CKS6R3M | 1000µF 6.3V Aluminum Capacitors Radial, Can 365 mOhm @ 120Hz 2000 Hrs @ 85°C | 108CKS6R3M.pdf | |
| UMK325B7105MH-T | 1µF 50V Ceramic Capacitor X7R 1210 (3225 Metric) 0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.50mm) | UMK325B7105MH-T.pdf | |
| TAP336M025CRW | 33µF Conformal Coated Tantalum Capacitors 25V Radial 1.2 Ohm 0.315" Dia (8.00mm) | TAP336M025CRW.pdf | |
| T95S684K035LZSL | 0.68µF Conformal Coated Tantalum Capacitors 35V 1507 (3718 Metric) 5 Ohm 0.143" L x 0.072" W (3.63mm x 1.83mm) | T95S684K035LZSL.pdf | |
| 496R8C | 6.8µH Shielded Wirewound Inductor 5.4A 27 mOhm Max Nonstandard | 496R8C.pdf | |
| TP2-100-R | 10µH Unshielded Toroidal Inductor 1.1A 215.1 mOhm Max Nonstandard | TP2-100-R.pdf | |
| VE-24V-IY-F1 | CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 50W | VE-24V-IY-F1.pdf | |
| TXR40AB00-1005AI | Olive Drab Connector Backshell, Heat Shrink Adapter M15x1 11, B | TXR40AB00-1005AI.pdf | |
| D38999/26WB35PAL | 13 Position Circular Connector Plug for Male Contacts Free Hanging (In-Line) Shielded | D38999/26WB35PAL.pdf | |
| 77061334P | RES ARRAY 5 RES 330K OHM 6SIP | 77061334P.pdf | |
| CMF5512K700FKRE | RES 12.7K OHM 1/2W 1% AXIAL | CMF5512K700FKRE.pdf |