| Manufacturer Part Number: | 0603-3N6K |
|---|---|
| Manufacturer: | API Delevan Inc. |
| Product Category: | Fixed Inductors |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | 3.6nH Unshielded Wirewound Inductor 700mA 63 mOhm Max Nonstandard |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Contains lead / RoHS non-compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | |
| Production Status (Lifecycle): | Obsolete / Discontinued |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | 0603-3N6K Datasheet |
| Internal Part Number | 898-0603-3N6K | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Inductors, Coils, Chokes | |
| Family | Fixed Inductors | |
| Manufacturer | API Delevan Inc. | |
| Series | 603 | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Obsolete | |
| Type | Wirewound | |
| Material - Core | Ceramic | |
| Inductance | 3.6nH | |
| Tolerance | ±10% | |
| Current Rating | 700mA | |
| Current - Saturation | - | |
| Shielding | Unshielded | |
| DC Resistance (DCR) | 63 mOhm Max | |
| Q @ Freq | 22 @ 250MHz | |
| Frequency - Self Resonant | 5.8GHz | |
| Ratings | - | |
| Operating Temperature | -40°C ~ 125°C | |
| Frequency - Test | 250MHz | |
| Mounting Type | Surface Mount | |
| Package / Case | Nonstandard | |
| Size / Dimension | 0.071" L x 0.045" W (1.80mm x 1.14mm) | |
| Height - Seated (Max) | 0.040" (1.02mm) | |
| Standard Package | 4,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | 0603-3N6K | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
0603-3N6K is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of API Delevan Inc. all series components. The condition of 0603-3N6K is new and unused, you can buy 0603-3N6K API Delevan Inc. with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for 0603-3N6K.
| ECQ-V1H103JLW | 10000pF Film Capacitor 50V Polyester, Metallized - Stacked Radial 0.287" L x 0.126" W (7.30mm x 3.20mm) | ECQ-V1H103JLW.pdf | |
| TPSB107K006R0250 | 100µF Molded Tantalum Capacitors 6.3V 1210 (3528 Metric) 250 mOhm 0.138" L x 0.110" W (3.50mm x 2.80mm) | TPSB107K006R0250.pdf | |
| 72240L15TP | IC FIFO 4KX8 SYNC 15NS 28DIP | 72240L15TP.pdf | |
| RT5785AGJ8F | Buck Switching Regulator IC Positive Adjustable 0.6V 1 Output 2A SOT-23-8 Thin, TSOT-23-8 | RT5785AGJ8F.pdf | |
| VE-J4F-MW-F4 | CONVERTER MOD DC/DC 72V 100W | VE-J4F-MW-F4.pdf | |
| RT0402FRD07732RL | RES SMD 732 OHM 1% 1/16W 0402 | RT0402FRD07732RL.pdf | |
| MS3101A22-19SZ | AB 14C 14#16 SKT RECP | MS3101A22-19SZ.pdf | |
| 10-87316-1P | 7 Position Circular Connector Receptacle, Male Pins Solder Cup Silver | 10-87316-1P.pdf | |
| C48-06R14-4P9-106 | 26500 4C 9#20 3#16 PIN PLUG | C48-06R14-4P9-106.pdf | |
| 91901-31351LF | 51 Position Connector Header, Center Strip Contacts Surface Mount Gold or Gold, GXT™ | 91901-31351LF.pdf | |
| 1742600000 | PLATE END ZAP WM BEIGE | 1742600000.pdf | |
| CRCW25128M20JNEG | RES SMD 8.2M OHM 5% 1W 2512 | CRCW25128M20JNEG.pdf | |
| RT1206BRE071K62L | RES SMD 1.62K OHM 0.1% 1/4W 1206 | RT1206BRE071K62L.pdf | |
| ORNTA20-1T1 | RES NETWORK 4 RES MULT OHM 8SOIC | ORNTA20-1T1.pdf | |
| RN60D4534FRE6 | RES 4.53M OHM 1/4W 1% AXIAL | RN60D4534FRE6.pdf |