| Manufacturer Part Number: | 0603-1N6K |
|---|---|
| Manufacturer: | API Delevan Inc. |
| Product Category: | Fixed Inductors |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | 1.6nH Unshielded Wirewound Inductor 700mA 40 mOhm Max Nonstandard |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Contains lead / RoHS non-compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | |
| Production Status (Lifecycle): | Obsolete / Discontinued |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | 0603-1N6K Datasheet |
| Internal Part Number | 898-0603-1N6K | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Inductors, Coils, Chokes | |
| Family | Fixed Inductors | |
| Manufacturer | API Delevan Inc. | |
| Series | 603 | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Obsolete | |
| Type | Wirewound | |
| Material - Core | Ceramic | |
| Inductance | 1.6nH | |
| Tolerance | ±10% | |
| Current Rating | 700mA | |
| Current - Saturation | - | |
| Shielding | Unshielded | |
| DC Resistance (DCR) | 40 mOhm Max | |
| Q @ Freq | 16 @ 250MHz | |
| Frequency - Self Resonant | 6GHz | |
| Ratings | - | |
| Operating Temperature | -40°C ~ 125°C | |
| Frequency - Test | 250MHz | |
| Mounting Type | Surface Mount | |
| Package / Case | Nonstandard | |
| Size / Dimension | 0.071" L x 0.045" W (1.80mm x 1.14mm) | |
| Height - Seated (Max) | 0.040" (1.02mm) | |
| Standard Package | 4,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | 0603-1N6K | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
0603-1N6K is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of API Delevan Inc. all series components. The condition of 0603-1N6K is new and unused, you can buy 0603-1N6K API Delevan Inc. with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for 0603-1N6K.
| 16MH510MEFCT54X5 | 10µF 16V Aluminum Capacitors Radial, Can 1000 Hrs @ 105°C | 16MH510MEFCT54X5.pdf | |
| 12105A332FAT2A | 3300pF 50V Ceramic Capacitor C0G, NP0 1210 (3225 Metric) 0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.50mm) | 12105A332FAT2A.pdf | |
| ABC15DTKD-S328 | CONN EDGECARD 30POS .100" | ABC15DTKD-S328.pdf | |
| SIT8008BC-13-33S-40.68000D | OSC XO 3.3V 40.68MHZ ST | SIT8008BC-13-33S-40.68000D.pdf | |
| DS1856E-050+ | Digital Potentiometer 50k Ohm 2 Circuit 256 Taps I²C Interface 16-TSSOP | DS1856E-050+.pdf | |
| MPC566CVR40 | PowerPC MPC5xx Microcontroller IC 32-Bit 40MHz 1MB (1M x 8) FLASH 388-PBGA (27x27) | MPC566CVR40.pdf | |
| MPC8568EVTAQGG | PowerPC e500v2 Microprocessor IC MPC85xx 1 Core, 32-Bit 1.0GHz 1023-FCPBGA (33x33) | MPC8568EVTAQGG.pdf | |
| YB02KW01-6B-JB | LED Panel Indicator White Diffused 3.6V 30mA Round with Flat Top, 16.00mm Quick Connect - 0.110" (2.8mm) | YB02KW01-6B-JB.pdf | |
| VE-J1M-CX | CONVERTER MINIMOD DC/DC 10V 75W | VE-J1M-CX.pdf | |
| ECJ.3B.322.CYC | 22 Position Circular Connector Receptacle, Male Pins Crimp Gold | ECJ.3B.322.CYC.pdf | |
| 431115-21-0 | 21 Circuit 0.438" (11.12mm) Barrier Block Connector, Screws (Not Included) | 431115-21-0.pdf | |
| 431215-17-0 | 17 Circuit 0.438" (11.12mm) Barrier Block Connector, Screws (Not Included) | 431215-17-0.pdf | |
| HM15408000J0G | 15 Position Wire to Board Terminal Block Vertical with Board 0.300" (7.62mm) Through Hole | HM15408000J0G.pdf | |
| 9T06031A1871DBHFT | RES SMD 1.87KOHM 0.5% 1/10W 0603 | 9T06031A1871DBHFT.pdf |