| Manufacturer Part Number: | 048101.5V |
|---|---|
| Manufacturer: | Littelfuse Inc. |
| Product Category: | Electrical, Specialty Fuses |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | FUSE INDICATING 1.5A 125VAC/VDC |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | 048101.5V Datasheet |
| Internal Part Number | 898-048101.5V | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Standard Package | 5 | |
| Category | Circuit Protection | |
| Family | Electrical, Specialty Fuses | |
| Manufacturer | Littelfuse Inc. | |
| Series | 481 | |
| Packaging | Bulk | |
| Part Status | Active | |
| Fuse Type | Indicating Fuse | |
| Current Rating | 1.5A | |
| Voltage Rating - AC | 125V | |
| Voltage Rating - DC | 125V | |
| Response Time | Fast | |
| Applications | Telecom | |
| Features | Indicating | |
| Class | - | |
| Approvals | CSA, UR | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 125°C | |
| Breaking Capacity @ Rated Voltage | 300A | |
| Mounting Type | Holder | |
| Package / Case | Alarm Indicator | |
| Size / Dimension | 0.665" L x 0.228" W x 0.772" H (16.90mm x 5.80mm x 19.60mm) | |
| Melting I²t | 2.55 | |
| DC Cold Resistance | 0.385 Ohm | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | 048101.5V | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
048101.5V is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Littelfuse Inc. all series components. The condition of 048101.5V is new and unused, you can buy 048101.5V Littelfuse Inc. with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for 048101.5V.
| EEE-1CA221UAP | 220µF 16V Aluminum Capacitors Radial, Can - SMD 1000 Hrs @ 85°C | EEE-1CA221UAP.pdf | |
| IPL60R180P6AUMA1 | MOSFET N-CH 600V 4VSON | IPL60R180P6AUMA1.pdf | |
| SRP7030-1R5M | 1.5µH Shielded Wirewound Inductor 9A 15 mOhm Max Nonstandard | SRP7030-1R5M.pdf | |
| PIC16CE623-30/SO | PIC PIC® 16C Microcontroller IC 8-Bit 30MHz 896B (512 x 14) OTP 18-SOIC | PIC16CE623-30/SO.pdf | |
| INA128P | Instrumentation Amplifier 1 Circuit 8-PDIP | INA128P.pdf | |
| LT1630IS8#PBF | General Purpose Amplifier 2 Circuit Rail-to-Rail 8-SO | LT1630IS8#PBF.pdf | |
| VI-24K-IY-S | CONVERTER MOD DC/DC 40V 50W | VI-24K-IY-S.pdf | |
| CA3102E24-28SWBF80 | 24 Position Circular Connector Receptacle, Female Sockets Crimp Silver | CA3102E24-28SWBF80.pdf | |
| TVP00RF-13-32SB | 32 Position Circular Connector Receptacle, Female Sockets Crimp Gold | TVP00RF-13-32SB.pdf | |
| N2520-6003-RB | 20 Positions Header, Shrouded Connector 0.100" (2.54mm) Through Hole Gold | N2520-6003-RB.pdf | |
| 1845360000 | 10 Position Wire to Board Terminal Block Horizontal with Board 0.197" (5.00mm) Through Hole | 1845360000.pdf | |
| ESR25JZPF7R50 | RES SMD 7.5 OHM 1% 1/2W 1210 | ESR25JZPF7R50.pdf | |
| CB3JB1R60 | RES 1.6 OHM 3W 5% CERAMIC WW | CB3JB1R60.pdf | |
| CMF5548K100BER670 | RES 48.1K OHM 1/2W .1% AXIAL | CMF5548K100BER670.pdf |