| Manufacturer Part Number: | 0402R-5N1K |
|---|---|
| Manufacturer: | API Delevan Inc. |
| Product Category: | Fixed Inductors |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | 5.1nH Unshielded Wirewound Inductor 800mA 83 mOhm Max 2-SMD |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | 0402R-5N1K Datasheet |
| Internal Part Number | 898-0402R-5N1K | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Inductors, Coils, Chokes | |
| Family | Fixed Inductors | |
| Manufacturer | API Delevan Inc. | |
| Series | 0402R | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Type | Wirewound | |
| Material - Core | Ceramic | |
| Inductance | 5.1nH | |
| Tolerance | ±10% | |
| Current Rating | 800mA | |
| Current - Saturation | - | |
| Shielding | Unshielded | |
| DC Resistance (DCR) | 83 mOhm Max | |
| Q @ Freq | 20 @ 250MHz | |
| Frequency - Self Resonant | 4.8GHz | |
| Ratings | - | |
| Operating Temperature | -40°C ~ 125°C | |
| Frequency - Test | 250MHz | |
| Mounting Type | Surface Mount | |
| Package / Case | 2-SMD | |
| Size / Dimension | 0.050" L x 0.030" W (1.27mm x 0.76mm) | |
| Height - Seated (Max) | 0.024" (0.61mm) | |
| Standard Package | 4,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | 0402R-5N1K | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
0402R-5N1K is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of API Delevan Inc. all series components. The condition of 0402R-5N1K is new and unused, you can buy 0402R-5N1K API Delevan Inc. with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for 0402R-5N1K.
| M39003/01-2393H | 0.39µF Hermetically Sealed Tantalum Capacitors 75V Axial 0.135" Dia x 0.286" L (3.43mm x 7.26mm) | M39003/01-2393H.pdf | |
| LMLBXK1-1RLS5R-33639-20 | CIR BRKR MAG-HYDR ROCKER | LMLBXK1-1RLS5R-33639-20.pdf | |
| IEG666-32761-1 | CIR BRKR MAG-HYDR LEVER | IEG666-32761-1.pdf | |
| MCR18EZHJ5R1 | RES SMD 5.1 OHM 5% 1/4W 1206 | MCR18EZHJ5R1.pdf | |
| CN0967C22G19SN-200 | 19 Position Circular Connector Receptacle, Female Sockets Crimp Gold | CN0967C22G19SN-200.pdf | |
| 1618683 | 17 (Power) Position Circular Connector Plug for Male Contacts Free Hanging (In-Line) Shielded | 1618683.pdf | |
| 031-2389 | TNC Connector Jack, Female Socket 50 Ohm Panel Mount, Bulkhead - Front Side Nut Crimp | 031-2389.pdf | |
| 831-83-030-30-001101 | 30 Position Socket Connector 0.079" (2.00mm) Surface Mount Gold | 831-83-030-30-001101.pdf | |
| 1970935 | 8 Position Terminal Block Plug, Female Sockets 0.197" (5.00mm) 45° Free Hanging (In-Line) | 1970935.pdf | |
| RG1005P-4322-W-T1 | RES SMD 43.2K OHM 1/16W 0402 | RG1005P-4322-W-T1.pdf |