| Manufacturer Part Number: | 0402R-3N9K |
|---|---|
| Manufacturer: | API Delevan Inc. |
| Product Category: | Fixed Inductors |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | 3.9nH Unshielded Wirewound Inductor 840mA 66 mOhm Max 2-SMD |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | 0402R-3N9K Datasheet |
| Internal Part Number | 898-0402R-3N9K | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Inductors, Coils, Chokes | |
| Family | Fixed Inductors | |
| Manufacturer | API Delevan Inc. | |
| Series | 0402R | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Type | Wirewound | |
| Material - Core | Ceramic | |
| Inductance | 3.9nH | |
| Tolerance | ±10% | |
| Current Rating | 840mA | |
| Current - Saturation | - | |
| Shielding | Unshielded | |
| DC Resistance (DCR) | 66 mOhm Max | |
| Q @ Freq | 19 @ 250MHz | |
| Frequency - Self Resonant | 5.8GHz | |
| Ratings | - | |
| Operating Temperature | -40°C ~ 125°C | |
| Frequency - Test | 250MHz | |
| Mounting Type | Surface Mount | |
| Package / Case | 2-SMD | |
| Size / Dimension | 0.050" L x 0.030" W (1.27mm x 0.76mm) | |
| Height - Seated (Max) | 0.024" (0.61mm) | |
| Standard Package | 4,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | 0402R-3N9K | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
0402R-3N9K is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of API Delevan Inc. all series components. The condition of 0402R-3N9K is new and unused, you can buy 0402R-3N9K API Delevan Inc. with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for 0402R-3N9K.
| SMCJ78AHE3/9AT | TVS DIODE 78VWM 126VC SMC | SMCJ78AHE3/9AT.pdf | |
| DSC1001DE1-024.0000T | 24MHz CMOS MEMS (Silicon) Oscillator Surface Mount 1.8 V ~ 3.3 V 6.3mA Standby (Power Down) | DSC1001DE1-024.0000T.pdf | |
| ADS8472IRGZTG4 | 16 Bit Analog to Digital Converter 1 Input 1 SAR 48-VQFN (7x7) | ADS8472IRGZTG4.pdf | |
| 45-21/QK2C-B2832AC2CB2/2T | White, Warm 3050K LED Indication - Discrete 3.25V 2-SMD, J-Lead | 45-21/QK2C-B2832AC2CB2/2T.pdf | |
| DRQ-12/42-D48NBAL1-C | DC/DC CONV TH QB 12V 500W | DRQ-12/42-D48NBAL1-C.pdf | |
| VE-232-CV-S | CONVERTER MOD DC/DC 15V 150W | VE-232-CV-S.pdf | |
| ABB120DHBN | CONN EDGECARD 240PS R/A .050 SLD | ABB120DHBN.pdf | |
| JBXFD1J02FCSDSR | 2 Position Circular Connector Plug, Female Sockets Crimp Gold | JBXFD1J02FCSDSR.pdf | |
| TXR54AB00-2424AI | Olive Drab Connector Backshell, Heat Shrink Adapter 1 7/16-18 UNEF 24 | TXR54AB00-2424AI.pdf | |
| VSR109 | CONN STRAIN RELIEF FOR COAX CONN | VSR109.pdf | |
| 103969-9 | 10 Position Rectangular Receptacle Connector IDC Gold 22-26 AWG | 103969-9.pdf | |
| 1641510000 | 12 Position Terminal Block Header, Male Pins, Shrouded (2 Side) 0.138" (3.50mm) Vertical Through Hole | 1641510000.pdf | |
| 3213865 | 4 Position Terminal Block Gray Plug Connection 3.5mm | 3213865.pdf | |
| AF162-JR-0727KL | RES ARRAY 2 RES 27K OHM 0606 | AF162-JR-0727KL.pdf | |
| 77061562P | RES ARRAY 5 RES 5.6K OHM 6SIP | 77061562P.pdf |