| Manufacturer Part Number: | 0402R-2N7K |
|---|---|
| Manufacturer: | API Delevan Inc. |
| Product Category: | Fixed Inductors |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | 2.7nH Unshielded Wirewound Inductor 640mA 120 mOhm Max 2-SMD |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | 0402R-2N7K Datasheet |
| Internal Part Number | 898-0402R-2N7K | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Inductors, Coils, Chokes | |
| Family | Fixed Inductors | |
| Manufacturer | API Delevan Inc. | |
| Series | 0402R | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Type | Wirewound | |
| Material - Core | Ceramic | |
| Inductance | 2.7nH | |
| Tolerance | ±10% | |
| Current Rating | 640mA | |
| Current - Saturation | - | |
| Shielding | Unshielded | |
| DC Resistance (DCR) | 120 mOhm Max | |
| Q @ Freq | 16 @ 250MHz | |
| Frequency - Self Resonant | 10.4GHz | |
| Ratings | - | |
| Operating Temperature | -40°C ~ 125°C | |
| Frequency - Test | 250MHz | |
| Mounting Type | Surface Mount | |
| Package / Case | 2-SMD | |
| Size / Dimension | 0.050" L x 0.030" W (1.27mm x 0.76mm) | |
| Height - Seated (Max) | 0.024" (0.61mm) | |
| Standard Package | 4,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | 0402R-2N7K | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
0402R-2N7K is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of API Delevan Inc. all series components. The condition of 0402R-2N7K is new and unused, you can buy 0402R-2N7K API Delevan Inc. with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for 0402R-2N7K.
| C2012X7R1C224K | 0.22µF 16V Ceramic Capacitor X7R 0805 (2012 Metric) 0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm) | C2012X7R1C224K.pdf | |
| 504AAA-BBAG | 32kHz ~ 100MHz LVCMOS CMEMS® Programmable Oscillator Surface Mount 1.7 V ~ 3.6 V 6.5mA Enable/Disable | 504AAA-BBAG.pdf | |
| MB90022PF-GS-308 | IC MCU 16B FFMC-16F-0.35 100QFP | MB90022PF-GS-308.pdf | |
| AS2702-16T | Data Transport Interface 16-SOIC | AS2702-16T.pdf | |
| LM7322MME/NOPB | General Purpose Amplifier 2 Circuit Rail-to-Rail 8-VSSOP | LM7322MME/NOPB.pdf | |
| S-1137A28-M5T1U | Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 2.8V 300mA SOT-23-5 | S-1137A28-M5T1U.pdf | |
| CP2540-7R | DC/DC CONVERT DUAL 15V 6.4A | CP2540-7R.pdf | |
| PT07SE-12-10S(SR) | 10 Position Circular Connector Receptacle, Female Sockets Crimp Gold | PT07SE-12-10S(SR).pdf | |
| TV07RL-15-97HA | 12 Position Circular Connector Receptacle, Male Pins Crimp Gold | TV07RL-15-97HA.pdf | |
| DTS26W25-61PD-LC | 61 Position Circular Connector Plug for Male Contacts Free Hanging (In-Line) Shielded | DTS26W25-61PD-LC.pdf | |
| 0010844122 | 12 Position Header Connector 0.250" (6.35mm) Through Hole Tin | 0010844122.pdf | |
| CRCW201014K3FKEFHP | RES SMD 14.3K OHM 1% 1W 2010 | CRCW201014K3FKEFHP.pdf | |
| RT0805WRD07120RL | RES SMD 120 OHM 0.05% 1/8W 0805 | RT0805WRD07120RL.pdf | |
| 4306R-104-181/391L | RES NETWORK 8 RES MULT OHM 6SIP | 4306R-104-181/391L.pdf |