| Manufacturer Part Number: | 0402R-2N2K |
|---|---|
| Manufacturer: | API Delevan Inc. |
| Product Category: | Fixed Inductors |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | 2.2nH Unshielded Wirewound Inductor 960mA 70 mOhm Max 2-SMD |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | 0402R-2N2K Datasheet |
| Internal Part Number | 898-0402R-2N2K | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Inductors, Coils, Chokes | |
| Family | Fixed Inductors | |
| Manufacturer | API Delevan Inc. | |
| Series | 0402R | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Type | Wirewound | |
| Material - Core | Ceramic | |
| Inductance | 2.2nH | |
| Tolerance | ±10% | |
| Current Rating | 960mA | |
| Current - Saturation | - | |
| Shielding | Unshielded | |
| DC Resistance (DCR) | 70 mOhm Max | |
| Q @ Freq | 19 @ 250MHz | |
| Frequency - Self Resonant | 10.8GHz | |
| Ratings | - | |
| Operating Temperature | -40°C ~ 125°C | |
| Frequency - Test | 250MHz | |
| Mounting Type | Surface Mount | |
| Package / Case | 2-SMD | |
| Size / Dimension | 0.050" L x 0.030" W (1.27mm x 0.76mm) | |
| Height - Seated (Max) | 0.024" (0.61mm) | |
| Standard Package | 4,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | 0402R-2N2K | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
0402R-2N2K is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of API Delevan Inc. all series components. The condition of 0402R-2N2K is new and unused, you can buy 0402R-2N2K API Delevan Inc. with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for 0402R-2N2K.
| BFC233627154 | 0.15µF Film Capacitor 310V 630V Polypropylene (PP), Metallized Radial 0.689" L x 0.236" W (17.50mm x 6.00mm) | BFC233627154.pdf | |
| GCM30DCWS | CONN EDGECARD 60POS DIP .156 SLD | GCM30DCWS.pdf | |
| HCM49-4.032MABKTR | 4.032MHz ±30ppm Crystal 20pF 150 Ohm -10°C ~ 60°C Surface Mount HC49/US | HCM49-4.032MABKTR.pdf | |
| FXO-HC736-156.25 | 156.25MHz HCMOS XO (Standard) Oscillator Surface Mount 3.3V 55mA Enable/Disable | FXO-HC736-156.25.pdf | |
| SPB100N08S2-07 | MOSFET N-CH 75V 100A D2PAK | SPB100N08S2-07.pdf | |
| 1325-153J | 15µH Shielded Molded Inductor 123mA 3.8 Ohm Max Axial | 1325-153J.pdf | |
| SSL5236BTE/1Y | LED Driver IC 1 Output AC DC Offline Switcher Step-Down (Buck) Triac Dimming 450mA 8-HSO | SSL5236BTE/1Y.pdf | |
| FAN5601MP18X | Charge Pump Switching Regulator IC Positive Fixed 1.8V 1 Output 250mA 6-WDFN Exposed Pad | FAN5601MP18X.pdf | |
| H178CBC-3-Y/G | LED Circuit Board Indicator Single Green, Yellow Diffused, White 2.1V Green, 2V Yellow 30mA Green, 30mA Yellow Round with Domed Top, 5mm, T-1 3/4 | H178CBC-3-Y/G.pdf | |
| 39-08-1A | Lamp - Filter Red T-1 3/4 LED Slip On | 39-08-1A.pdf | |
| TE750B68RJ | RES CHAS MNT 68 OHM 5% 750W | TE750B68RJ.pdf | |
| RE0805FRE07523KL | RES SMD 523K OHM 1% 1/8W 0805 | RE0805FRE07523KL.pdf | |
| 90234-162HLF | 62 Positions Header, Unshrouded Connector 0.100" (2.54mm) Through Hole, Right Angle Gold or Gold, GXT™ | 90234-162HLF.pdf | |
| 9T04021A1872CBHF3 | RES SMD 18.7K OHM 1/16W 0402 | 9T04021A1872CBHF3.pdf |