| Manufacturer Part Number: | 0402R-1N0K |
|---|---|
| Manufacturer: | API Delevan Inc. |
| Product Category: | Fixed Inductors |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | 1nH Unshielded Wirewound Inductor 1.36A 45 mOhm Max 2-SMD |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | 0402R-1N0K Datasheet |
| Internal Part Number | 898-0402R-1N0K | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Inductors, Coils, Chokes | |
| Family | Fixed Inductors | |
| Manufacturer | API Delevan Inc. | |
| Series | 0402R | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Type | Wirewound | |
| Material - Core | Ceramic | |
| Inductance | 1nH | |
| Tolerance | ±10% | |
| Current Rating | 1.36A | |
| Current - Saturation | - | |
| Shielding | Unshielded | |
| DC Resistance (DCR) | 45 mOhm Max | |
| Q @ Freq | 16 @ 250MHz | |
| Frequency - Self Resonant | 12.7GHz | |
| Ratings | - | |
| Operating Temperature | -40°C ~ 125°C | |
| Frequency - Test | 250MHz | |
| Mounting Type | Surface Mount | |
| Package / Case | 2-SMD | |
| Size / Dimension | 0.050" L x 0.030" W (1.27mm x 0.76mm) | |
| Height - Seated (Max) | 0.024" (0.61mm) | |
| Standard Package | 4,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | 0402R-1N0K | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
0402R-1N0K is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of API Delevan Inc. all series components. The condition of 0402R-1N0K is new and unused, you can buy 0402R-1N0K API Delevan Inc. with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for 0402R-1N0K.
| VJ1812A182JBBAT4X | 1800pF 100V Ceramic Capacitor C0G, NP0 1812 (4532 Metric) 0.183" L x 0.126" W (4.65mm x 3.20mm) | VJ1812A182JBBAT4X.pdf | |
| BFC237322475 | 4.7µF Film Capacitor 63V 100V Polyester, Metallized Radial 1.024" L x 0.394" W (26.00mm x 10.00mm) | BFC237322475.pdf | |
| 0324010.H | FUSE CERM 10A 250VAC 125VDC 3AB | 0324010.H.pdf | |
| 425F22A019M2000 | 19.2MHz ±20ppm Crystal 10pF 100 Ohm -20°C ~ 70°C Surface Mount 4-SMD, No Lead (DFN, LCC) | 425F22A019M2000.pdf | |
| MS1409 | RF Transistor NPN 40V 1A 175MHz 7W Through Hole TO-39 | MS1409.pdf | |
| DSPIC33FJ32MC304-E/PT | dsPIC dsPIC™ 33F Microcontroller IC 16-Bit 40 MIPs 32KB (32K x 8) FLASH 44-TQFP (10x10) | DSPIC33FJ32MC304-E/PT.pdf | |
| LM536023QPWPTQ1 | Buck Switching Regulator IC Positive Fixed 3.3V 1 Output 2A 16-TSSOP (0.173", 4.40mm Width) Exposed Pad | LM536023QPWPTQ1.pdf | |
| LT3015IT-5#PBF | Linear Voltage Regulator IC Negative Fixed 1 Output -5V 1.5A TO-220-5 | LT3015IT-5#PBF.pdf | |
| R1S12-1215/HP-R | CONV DC/DC 1W 12VIN 15VOUT | R1S12-1215/HP-R.pdf | |
| MS27468E15B35P | 37 Position Circular Connector Receptacle, Male Pins Crimp Gold | MS27468E15B35P.pdf | |
| TV06DZ-25-37AA | TV 39C 39#16 PIN PLUG | TV06DZ-25-37AA.pdf | |
| 4-103325-0-12 | 12 Positions Header, Unshrouded, Breakaway Connector 0.100" (2.54mm) Through Hole, Right Angle Gold | 4-103325-0-12.pdf | |
| 175179-1 | 0.187" (4.75mm) Quick Connect Female 16-20 AWG Crimp Connector Non-Insulated | 175179-1.pdf |