| Manufacturer Part Number: | 0402-3N9K |
|---|---|
| Manufacturer: | API Delevan Inc. |
| Product Category: | Fixed Inductors |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | 3.9nH Unshielded Wirewound Inductor 840mA 66 mOhm Max Nonstandard |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Contains lead / RoHS non-compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | |
| Production Status (Lifecycle): | Obsolete / Discontinued |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | 0402-3N9K Datasheet |
| Internal Part Number | 898-0402-3N9K | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Inductors, Coils, Chokes | |
| Family | Fixed Inductors | |
| Manufacturer | API Delevan Inc. | |
| Series | 402 | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Obsolete | |
| Type | Wirewound | |
| Material - Core | Ceramic | |
| Inductance | 3.9nH | |
| Tolerance | ±10% | |
| Current Rating | 840mA | |
| Current - Saturation | - | |
| Shielding | Unshielded | |
| DC Resistance (DCR) | 66 mOhm Max | |
| Q @ Freq | 19 @ 250MHz | |
| Frequency - Self Resonant | 5.8GHz | |
| Ratings | - | |
| Operating Temperature | -40°C ~ 125°C | |
| Frequency - Test | 250MHz | |
| Mounting Type | Surface Mount | |
| Package / Case | Nonstandard | |
| Size / Dimension | 0.050" L x 0.030" W (1.27mm x 0.76mm) | |
| Height - Seated (Max) | 0.024" (0.61mm) | |
| Standard Package | 4,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | 0402-3N9K | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
0402-3N9K is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of API Delevan Inc. all series components. The condition of 0402-3N9K is new and unused, you can buy 0402-3N9K API Delevan Inc. with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for 0402-3N9K.
| EET-ED2W121DA | 120µF 450V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 1.105 Ohm @ 120Hz 3000 Hrs @ 105°C | EET-ED2W121DA.pdf | |
| M39003/01-5283/TR | 2.7µF Hermetically Sealed Tantalum Capacitors 50V Axial 0.185" Dia x 0.474" L (4.70mm x 12.04mm) | M39003/01-5283/TR.pdf | |
| 0313025.MXP | FUSE GLASS 25A 32VAC 3AB 3AG | 0313025.MXP.pdf | |
| JANTX1N7039CCT1 | Diode Array 1 Pair Common Cathode Schottky 150V 35A Surface Mount TO-254-3, TO-254AA (Straight Leads) | JANTX1N7039CCT1.pdf | |
| BA592E6433HTMA1 | RF Diode Standard - Single 35V 100mA PG-SOD323-2 | BA592E6433HTMA1.pdf | |
| 25LC080A-E/ST | IC EEPROM 8KBIT 10MHZ 8TSSOP | 25LC080A-E/ST.pdf | |
| MV036F180M007 | DC DC CONVERTER 18V 120W | MV036F180M007.pdf | |
| ERA-8ARW5901V | RES SMD 5.9K OHM 0.05% 1/4W 1206 | ERA-8ARW5901V.pdf | |
| AMC12DRTI-S13 | CONN EDGECARD 24POS .100 EXTEND | AMC12DRTI-S13.pdf | |
| 6110.4130 | Power Entry Connector Receptacle, Male Blades IEC 320-C16 Panel Mount, Snap-In | 6110.4130.pdf | |
| 853-83-006-20-002101 | 6 Position Socket Connector 0.050" (1.27mm) Through Hole, Right Angle Gold | 853-83-006-20-002101.pdf | |
| FHP-15-02-T-S | 15 Position Receptacle Connector 0.156" (3.96mm) Surface Mount Tin | FHP-15-02-T-S.pdf | |
| RT0805BRB0714KL | RES SMD 14K OHM 0.1% 1/8W 0805 | RT0805BRB0714KL.pdf | |
| RP73D2B169KBTG | RES SMD 169K OHM 0.1% 1/4W 1206 | RP73D2B169KBTG.pdf |