| Manufacturer Part Number: | 0402-2N2K |
|---|---|
| Manufacturer: | API Delevan Inc. |
| Product Category: | Fixed Inductors |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | 2.2nH Unshielded Wirewound Inductor 960mA 70 mOhm Max Nonstandard |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Contains lead / RoHS non-compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | |
| Production Status (Lifecycle): | Obsolete / Discontinued |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | 0402-2N2K Datasheet |
| Internal Part Number | 898-0402-2N2K | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Inductors, Coils, Chokes | |
| Family | Fixed Inductors | |
| Manufacturer | API Delevan Inc. | |
| Series | 402 | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Obsolete | |
| Type | Wirewound | |
| Material - Core | Ceramic | |
| Inductance | 2.2nH | |
| Tolerance | ±10% | |
| Current Rating | 960mA | |
| Current - Saturation | - | |
| Shielding | Unshielded | |
| DC Resistance (DCR) | 70 mOhm Max | |
| Q @ Freq | 19 @ 250MHz | |
| Frequency - Self Resonant | 6GHz | |
| Ratings | - | |
| Operating Temperature | -40°C ~ 125°C | |
| Frequency - Test | 250MHz | |
| Mounting Type | Surface Mount | |
| Package / Case | Nonstandard | |
| Size / Dimension | 0.050" L x 0.030" W (1.27mm x 0.76mm) | |
| Height - Seated (Max) | 0.024" (0.61mm) | |
| Standard Package | 4,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | 0402-2N2K | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
0402-2N2K is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of API Delevan Inc. all series components. The condition of 0402-2N2K is new and unused, you can buy 0402-2N2K API Delevan Inc. with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for 0402-2N2K.
| VDRS10P095BSE | VARISTOR 150V 2.5KA DISC 12MM | VDRS10P095BSE.pdf | |
| EMM15DRKN-S13 | CONN EDGECARD 30POS .156 EXTEND | EMM15DRKN-S13.pdf | |
| SG-310SCF 29.4912MM3 | 29.4912MHz CMOS XO (Standard) Oscillator Surface Mount 3.3V 3.5mA Standby (Power Down) | SG-310SCF 29.4912MM3.pdf | |
| D6JG2G132D3GZ-Z | DUPLEXER SAW W-CDMA IV SMD | D6JG2G132D3GZ-Z.pdf | |
| XC6109N37ANR-G | Supervisor Open Drain or Open Collector 1 Channel SSOT-24 | XC6109N37ANR-G.pdf | |
| RR0510R-220-D | RES SMD 22 OHM 0.5% 1/16W 0402 | RR0510R-220-D.pdf | |
| CIR01RV-22-21P-F80 | 3 Position Circular Connector Receptacle, Male Pins Crimp Silver | CIR01RV-22-21P-F80.pdf | |
| TVP00DT-17-2S | 39 Position Circular Connector Receptacle, Female Sockets Crimp Gold | TVP00DT-17-2S.pdf | |
| TVP00DT-15-5B | TV 5C 5#16 SKT RECP | TVP00DT-15-5B.pdf | |
| VN16 135 0002 V | ACCY CABLE GLAND PG13.5 THREAD | VN16 135 0002 V.pdf | |
| XG4C-4034 | 40 Positions Header, Shrouded Connector 0.100" (2.54mm) Through Hole, Right Angle Gold | XG4C-4034.pdf | |
| 917570-7 | 7 Position Header Connector 0.059" (1.50mm) Surface Mount, Right Angle Gold | 917570-7.pdf | |
| 3240123 | Ring Terminal Connector M16 Stud Circular 3/0 AWG Crimp | 3240123.pdf |