| Manufacturer Part Number: | 0402-1N0K |
|---|---|
| Manufacturer: | API Delevan Inc. |
| Product Category: | Fixed Inductors |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | 1nH Unshielded Wirewound Inductor 1.36A 45 mOhm Max Nonstandard |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Contains lead / RoHS non-compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | |
| Production Status (Lifecycle): | Obsolete / Discontinued |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | 0402-1N0K Datasheet |
| Internal Part Number | 898-0402-1N0K | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Inductors, Coils, Chokes | |
| Family | Fixed Inductors | |
| Manufacturer | API Delevan Inc. | |
| Series | 402 | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Obsolete | |
| Type | Wirewound | |
| Material - Core | Ceramic | |
| Inductance | 1nH | |
| Tolerance | ±10% | |
| Current Rating | 1.36A | |
| Current - Saturation | - | |
| Shielding | Unshielded | |
| DC Resistance (DCR) | 45 mOhm Max | |
| Q @ Freq | 16 @ 250MHz | |
| Frequency - Self Resonant | 6GHz | |
| Ratings | - | |
| Operating Temperature | -40°C ~ 125°C | |
| Frequency - Test | 250MHz | |
| Mounting Type | Surface Mount | |
| Package / Case | Nonstandard | |
| Size / Dimension | 0.050" L x 0.030" W (1.27mm x 0.76mm) | |
| Height - Seated (Max) | 0.024" (0.61mm) | |
| Standard Package | 4,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | 0402-1N0K | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
0402-1N0K is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of API Delevan Inc. all series components. The condition of 0402-1N0K is new and unused, you can buy 0402-1N0K API Delevan Inc. with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for 0402-1N0K.
| VJ1206A330JBBAT4X | 33pF 100V Ceramic Capacitor C0G, NP0 1206 (3216 Metric) 0.132" L x 0.063" W (3.35mm x 1.60mm) | VJ1206A330JBBAT4X.pdf | |
| MP4KE200CAE3 | TVS DIODE 171VWM 274VC DO41 | MP4KE200CAE3.pdf | |
| RCC10DRYN-S13 | CONN EDGECARD 20POS .100 EXTEND | RCC10DRYN-S13.pdf | |
| EBM40DKRI | CONN EDGECARD 80POS .156" | EBM40DKRI.pdf | |
| SMBG5935CE3/TR13 | Zener Diode 27V 2W ±2% Surface Mount SMBG (DO-215AA) | SMBG5935CE3/TR13.pdf | |
| S1210R-393F | 39µH Shielded Inductor 179mA 5 Ohm Max 1210 (3225 Metric) | S1210R-393F.pdf | |
| 74HCT4075PW,118 | OR Gate IC 3 Channel 14-TSSOP | 74HCT4075PW,118.pdf | |
| CXA3050-0000-000N00X235F | LED Lighting COBs, Engines, Modules Chip On Board (COB) XLamp® CXA3050 White, Warm Square | CXA3050-0000-000N00X235F.pdf | |
| 6091112140F | LED Panel Indicator Red 24V 15mA Round with Domed Top, 6.10mm | 6091112140F.pdf | |
| V375B5M200BS3 | CONVERTER MOD DC/DC 5V 200W | V375B5M200BS3.pdf | |
| RER45F4220PC02 | RES CHAS MNT 422 OHM 1% 10W | RER45F4220PC02.pdf | |
| PT06SE-14-12S | 12 Position Circular Connector Plug, Female Sockets Crimp Gold | PT06SE-14-12S.pdf | |
| MS3114P8-3SX | 3 Position Circular Connector Receptacle, Female Sockets Solder Cup Gold | MS3114P8-3SX.pdf | |
| TOBNC10-58 | BNC Connector Plug, Male Pin 50 Ohm Free Hanging (In-Line) Push On | TOBNC10-58.pdf | |
| EM08515200J0G | 8 Position Terminal Block Plug, Female Sockets 0.200" (5.08mm) 45° Free Hanging (In-Line) | EM08515200J0G.pdf |