| Manufacturer Part Number: | 027201.5V |
|---|---|
| Manufacturer: | Littelfuse Inc. |
| Product Category: | Fuses |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | FUSE BOARD MOUNT 1.5A 125VAC/VDC |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | 027201.5V Datasheet |
| Internal Part Number | 898-027201.5V | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Product Training Modules | Fuseology - Introduction to Fuses | |
| EDA / CAD Models | Download from Accelerated Designs | |
| Category | Circuit Protection | |
| Family | Fuses | |
| Manufacturer | Littelfuse Inc. | |
| Series | MICRO™ 272 | |
| Packaging | Bulk | |
| Part Status | Active | |
| Fuse Type | Board Mount (Cartridge Style Excluded) | |
| Current Rating | 1.5A | |
| Voltage Rating - AC | 125V | |
| Voltage Rating - DC | 125V | |
| Response Time | Fast | |
| Package / Case | Radial, Can, Vertical | |
| Mounting Type | Through Hole | |
| Breaking Capacity @ Rated Voltage | 10kA | |
| Melting I²t | 0.16 | |
| Approvals | CSA, QPL, UL | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 125°C | |
| Color | - | |
| Size / Dimension | 0.235" Dia x 0.287" H (5.97mm x 7.30mm) | |
| DC Cold Resistance | 0.0578 Ohm | |
| Standard Package | 5 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | 027201.5V | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
027201.5V is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Littelfuse Inc. all series components. The condition of 027201.5V is new and unused, you can buy 027201.5V Littelfuse Inc. with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for 027201.5V.
| 2906282 | VARISTOR MODULE | 2906282.pdf | |
| 7M-12.288MAHI-T | CRYSTAL 12.288MHZ 16PF SMT | 7M-12.288MAHI-T.pdf | |
| AD8403ARU100 | Digital Potentiometer 100k Ohm 4 Circuit 256 Taps SPI Interface 24-TSSOP | AD8403ARU100.pdf | |
| ASM18DRST | CONN EDGECARD 36POS DIP .156 SLD | ASM18DRST.pdf | |
| CA3106E16S-1PA176 | 7 Position Circular Connector Plug, Male Pins Solder Cup Gold | CA3106E16S-1PA176.pdf | |
| CIR020R-32A-55P | 55 Position Circular Connector Receptacle, Male Pins Solder Cup Silver | CIR020R-32A-55P.pdf | |
| GTC02R-18-19S(025) | 10 Position Circular Connector Receptacle, Female Sockets Crimp Silver | GTC02R-18-19S(025).pdf | |
| 3003W3PXX99G20X | Plug for Male Contacts Housing D-Sub, Combo Connector 3 (Power) Position | 3003W3PXX99G20X.pdf | |
| 316-83-108-41-002101 | 8 Position Socket Connector 0.100" (2.54mm) Through Hole Gold | 316-83-108-41-002101.pdf | |
| 737107-4 | 0.110" (2.79mm) Quick Connect Female 17-20 AWG Crimp Connector Non-Insulated | 737107-4.pdf | |
| PHP00603E1490BST1 | RES SMD 149 OHM 0.1% 3/8W 0603 | PHP00603E1490BST1.pdf | |
| CF14JT11M0 | RES 11M OHM 1/4W 5% CARBON FILM | CF14JT11M0.pdf |