| Manufacturer Part Number: | 026502.5V |
|---|---|
| Manufacturer: | Littelfuse Inc. |
| Product Category: | Fuses |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | FUSE BOARD MOUNT 2.5A 125VAC/VDC |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | 026502.5V Datasheet |
| Internal Part Number | 898-026502.5V | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Product Training Modules | Fuseology - Introduction to Fuses | |
| Category | Circuit Protection | |
| Family | Fuses | |
| Manufacturer | Littelfuse Inc. | |
| Series | PICO® 265 | |
| Packaging | Bulk | |
| Part Status | Active | |
| Fuse Type | Board Mount (Cartridge Style Excluded) | |
| Current Rating | 2.5A | |
| Voltage Rating - AC | 125V | |
| Voltage Rating - DC | 125V | |
| Response Time | Fast | |
| Package / Case | Axial | |
| Mounting Type | Through Hole | |
| Breaking Capacity @ Rated Voltage | 50A AC, 300A DC | |
| Melting I²t | - | |
| Approvals | CSA, QPL, UL | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 125°C | |
| Color | - | |
| Size / Dimension | 0.093" Dia x 0.280" L (2.36mm x 7.11mm) | |
| DC Cold Resistance | 0.042 Ohm | |
| Standard Package | 5 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | 026502.5V | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
026502.5V is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Littelfuse Inc. all series components. The condition of 026502.5V is new and unused, you can buy 026502.5V Littelfuse Inc. with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for 026502.5V.
| S222M29Z5UN6TK5R | 2200pF 1000V (1kV) Ceramic Capacitor Z5U Radial, Disc | S222M29Z5UN6TK5R.pdf | |
| DSC1101DM2-100.0000 | 100MHz CMOS MEMS (Silicon) Oscillator Surface Mount 2.25 V ~ 3.6 V 35mA Standby (Power Down) | DSC1101DM2-100.0000.pdf | |
| 2SA1909 | TRANS PNP 140V 10A TO3PF | 2SA1909.pdf | |
| CW201212-R18J | 180nH Unshielded Wirewound Inductor 350mA 850 mOhm 0805 (2012 Metric) | CW201212-R18J.pdf | |
| LM3S1811-IBZ50-C3T | ARM® Cortex®-M3 Stellaris® ARM® Cortex®-M3S 1000 Microcontroller IC 32-Bit 50MHz 256KB (256K x 8) FLASH 108-BGA (10x10) | LM3S1811-IBZ50-C3T.pdf | |
| CRCW08054K99FKEA | RES SMD 4.99K OHM 1% 1/8W 0805 | CRCW08054K99FKEA.pdf | |
| HR25-9TP-12P | 12 Position Circular Connector Plug, Male Pins Solder Gold | HR25-9TP-12P.pdf | |
| 5788800-2 | 25 Position D-Sub Receptacle, Female Sockets Connector, Through Hole, Right Angle Solder | 5788800-2.pdf | |
| 69154-211LF | 22 Position Receptacle Connector 0.100" (2.54mm) Surface Mount Gold or Gold, GXT™ | 69154-211LF.pdf | |
| YK50629130J0G | 29 Circuit 0.374" (9.50mm) Barrier Block Connector, Screws with Captive Plate | YK50629130J0G.pdf | |
| 1936610000 | 1 Position Terminal Block Bolt/Screw Clamp - Wire Entry 90° to Panel Green, Yellow 2 Piece | 1936610000.pdf | |
| 9T06031A2433DBHFT | RES SMD 243K OHM 0.5% 1/10W 0603 | 9T06031A2433DBHFT.pdf | |
| 767143123GP | RES ARRAY 7 RES 12K OHM 14SOIC | 767143123GP.pdf |