| Manufacturer Part Number: | 02302.25DRT2W |
|---|---|
| Manufacturer: | Littelfuse Inc. |
| Product Category: | Fuses |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | FUSE GLASS 2.25A 250VAC 2AG |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Contains lead / RoHS non-compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | Obsolete / Discontinued |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | 02302.25DRT2W Datasheet |
| Internal Part Number | 898-02302.25DRT2W | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| EDA / CAD Models | Download from Accelerated Designs | |
| Category | Circuit Protection | |
| Family | Fuses | |
| Manufacturer | Littelfuse Inc. | |
| Series | 230 | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Obsolete | |
| Fuse Type | Cartridge, Glass | |
| Current Rating | 2.25A | |
| Voltage Rating - AC | 250V | |
| Voltage Rating - DC | - | |
| Response Time | Slow | |
| Package / Case | Cartridge, Non-Standard (Axial) | |
| Mounting Type | Through Hole | |
| Breaking Capacity @ Rated Voltage | 100A | |
| Melting I²t | 39 | |
| Approvals | CSA, METI, UL | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 125°C | |
| Color | - | |
| Size / Dimension | 0.177" Dia x 0.571" L (4.50mm x 14.50mm) | |
| DC Cold Resistance | 0.0562 Ohm | |
| Standard Package | 1,500 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | 02302.25DRT2W | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
02302.25DRT2W is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Littelfuse Inc. all series components. The condition of 02302.25DRT2W is new and unused, you can buy 02302.25DRT2W Littelfuse Inc. with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for 02302.25DRT2W.
| BFC247035823 | 0.082µF Film Capacitor 160V 250V Polyester, Metallized Radial 0.283" L x 0.236" W (7.20mm x 6.00mm) | BFC247035823.pdf | |
| SMCJ6.5CA-E3/57T | TVS DIODE 6.5VWM 11.2VC SMC | SMCJ6.5CA-E3/57T.pdf | |
| TPSMP33HE3/85A | TVS DIODE 26.8VWM DO220AA | TPSMP33HE3/85A.pdf | |
| 445W22G24M57600 | 24.576MHz ±20ppm Crystal 30pF 40 Ohm 0°C ~ 50°C Surface Mount 2-SMD | 445W22G24M57600.pdf | |
| PIC18F44K22T-I/ML | PIC PIC® XLP™ 18K Microcontroller IC 8-Bit 64MHz 16KB (8K x 16) FLASH 44-QFN (8x8) | PIC18F44K22T-I/ML.pdf | |
| XS1-A6A-64-FB96-C4 | XCore XS1 Microcontroller IC 32-Bit 6-Core 400MIPS 64KB (16K x 32) SRAM 96-FBGA (10x10) | XS1-A6A-64-FB96-C4.pdf | |
| ISL6506CB-T | Power Supply Controller Power Supply Controller/Monitor 8-SOIC-EP | ISL6506CB-T.pdf | |
| APT1608PYW | Yellow 585nm LED Indication - Discrete 2.1V 0603 (1608 Metric) | APT1608PYW.pdf | |
| VE-JV2-MY-F1 | CONVERTER MOD DC/DC 15V 50W | VE-JV2-MY-F1.pdf | |
| RD10A20-31-P8-00 | RD/HF CONNECTORS | RD10A20-31-P8-00.pdf | |
| 131C10049X | D-Sub Contact Male Pin Gold 8-10 AWG Solder Cup Machined | 131C10049X.pdf | |
| A-TB350-TJ09UF | Terminal Block | A-TB350-TJ09UF.pdf | |
| RT2010FKE0716R5L | RES SMD 16.5 OHM 1% 1/2W 2010 | RT2010FKE0716R5L.pdf | |
| Y16361K00000T0W | RES SMD 1K OHM 0.01% 1/10W 0603 | Y16361K00000T0W.pdf |