| Manufacturer Part Number: | 02301.25DRT3W |
|---|---|
| Manufacturer: | Littelfuse Inc. |
| Product Category: | Fuses |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | FUSE GLASS 1.25A 250VAC 2AG |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Contains lead / RoHS non-compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | Obsolete / Discontinued |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | 02301.25DRT3W Datasheet |
| Internal Part Number | 898-02301.25DRT3W | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| EDA / CAD Models | Download from Accelerated Designs | |
| Category | Circuit Protection | |
| Family | Fuses | |
| Manufacturer | Littelfuse Inc. | |
| Series | 230 | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Obsolete | |
| Fuse Type | Cartridge, Glass | |
| Current Rating | 1.25A | |
| Voltage Rating - AC | 250V | |
| Voltage Rating - DC | - | |
| Response Time | Slow | |
| Package / Case | Cartridge, Non-Standard (Axial) | |
| Mounting Type | Through Hole | |
| Breaking Capacity @ Rated Voltage | 100A | |
| Melting I²t | 9.8 | |
| Approvals | CSA, METI, UL | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 125°C | |
| Color | - | |
| Size / Dimension | 0.177" Dia x 0.571" L (4.50mm x 14.50mm) | |
| DC Cold Resistance | 0.145 Ohm | |
| Standard Package | 1,500 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | 02301.25DRT3W | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
02301.25DRT3W is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Littelfuse Inc. all series components. The condition of 02301.25DRT3W is new and unused, you can buy 02301.25DRT3W Littelfuse Inc. with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for 02301.25DRT3W.
| EKMM401VSN471MR50W | 470µF 400V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 3000 Hrs @ 105°C | EKMM401VSN471MR50W.pdf | |
| GRM188C71A475ME11D | 4.7µF 10V Ceramic Capacitor X7S 0603 (1608 Metric) 0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm) | GRM188C71A475ME11D.pdf | |
| MKP383515100JPP2T0 | 1.5µF Film Capacitor 350V 1000V (1kV) Polypropylene (PP), Metallized Radial 1.654" L x 1.181" W (42.00mm x 30.00mm) | MKP383515100JPP2T0.pdf | |
| R1LV0414DSB-7LI#S0 | IC SRAM 4MBIT 70NS 44TSOP | R1LV0414DSB-7LI#S0.pdf | |
| FPF2123 | IC LOAD SWITCH FULL FUNC SOT23-5 | FPF2123.pdf | |
| HMC65DRES-S93 | CONN EDGECARD 130PS .100 EYELET | HMC65DRES-S93.pdf | |
| MS3106E18-9SX | 7 Position Circular Connector Plug, Female Sockets Solder Cup Silver | MS3106E18-9SX.pdf | |
| CA3100E24-11S15 | 9 Position Circular Connector Receptacle, Female Sockets Crimp Silver | CA3100E24-11S15.pdf | |
| TV06DT-25-37P-LC | TV 39C 39#16 PIN PLUG | TV06DT-25-37P-LC.pdf | |
| 800-10-027-20-101101 | 14 Positions Header, Unshrouded Connector 0.200" (5.08mm) Through Hole, Right Angle Gold | 800-10-027-20-101101.pdf | |
| 833-83-088-10-273101 | 88 Position Socket Connector 0.079" (2.00mm) Through Hole Gold | 833-83-088-10-273101.pdf | |
| RT0402CRE0743KL | RES SMD 43K OHM 0.25% 1/16W 0402 | RT0402CRE0743KL.pdf | |
| RN73C1J48R7BTG | RES SMD 48.7 OHM 0.1% 1/16W 0603 | RN73C1J48R7BTG.pdf |