| Manufacturer Part Number: | 023003.5DRT3W |
|---|---|
| Manufacturer: | Littelfuse Inc. |
| Product Category: | Fuses |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | FUSE GLASS 3.5A 250VAC 2AG |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Contains lead / RoHS non-compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | Obsolete / Discontinued |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | 023003.5DRT3W Datasheet |
| Internal Part Number | 898-023003.5DRT3W | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| EDA / CAD Models | Download from Accelerated Designs | |
| Category | Circuit Protection | |
| Family | Fuses | |
| Manufacturer | Littelfuse Inc. | |
| Series | 230 | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Obsolete | |
| Fuse Type | Cartridge, Glass | |
| Current Rating | 3.5A | |
| Voltage Rating - AC | 250V | |
| Voltage Rating - DC | - | |
| Response Time | Slow | |
| Package / Case | Cartridge, Non-Standard (Axial) | |
| Mounting Type | Through Hole | |
| Breaking Capacity @ Rated Voltage | 100A | |
| Melting I²t | 110 | |
| Approvals | CSA, METI, UL | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 125°C | |
| Color | - | |
| Size / Dimension | 0.177" Dia x 0.571" L (4.50mm x 14.50mm) | |
| DC Cold Resistance | 0.031 Ohm | |
| Standard Package | 1,500 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | 023003.5DRT3W | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
023003.5DRT3W is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Littelfuse Inc. all series components. The condition of 023003.5DRT3W is new and unused, you can buy 023003.5DRT3W Littelfuse Inc. with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for 023003.5DRT3W.
| 477AXZ016M | 470µF 16V Aluminum Capacitors Radial, Can - SMD 706 mOhm @ 120Hz 2000 Hrs @ 105°C | 477AXZ016M.pdf | |
| GCA44DTKT | CONN EDGECARD 88POS DIP .125 SLD | GCA44DTKT.pdf | |
| SIT8208AI-21-18E-25.000000X | OSC XO 1.8V 25MHZ OE | SIT8208AI-21-18E-25.000000X.pdf | |
| CY22800FXC-012A | IC PROG CLOCK GEN 8-SOIC | CY22800FXC-012A.pdf | |
| ADS1110A6IDBVRG4 | 16 Bit Analog to Digital Converter 1 Input 1 Sigma-Delta SOT-23-6 | ADS1110A6IDBVRG4.pdf | |
| LX8211-28ISE | Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 2.8V 150mA SOT-23-5 | LX8211-28ISE.pdf | |
| VI-BND-EU | CONVERTER MOD DC/DC 85V 200W | VI-BND-EU.pdf | |
| VE-25P-CW-S | CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 100W | VE-25P-CW-S.pdf | |
| GCC65DRTI-S13 | CONN EDGECARD 130POS .100 EXTEND | GCC65DRTI-S13.pdf | |
| TST36RB06T | 36 Position Receptacle Connector 0.200" (5.08mm) Through Hole Tin | TST36RB06T.pdf | |
| FLE-154-01-G-DV | 108 Position Receptacle Connector 0.050" (1.27mm) Surface Mount Gold | FLE-154-01-G-DV.pdf | |
| 546-87-085-11-002135 | CONN SOCKET PGA 85POS GOLD | 546-87-085-11-002135.pdf | |
| RG2012V-4750-W-T1 | RES SMD 475 OHM 0.05% 1/8W 0805 | RG2012V-4750-W-T1.pdf | |
| RN60C59R0FR36 | RES 59 OHM 1/4W 1% AXIAL | RN60C59R0FR36.pdf | |
| SBCHE114K7J | RES 4.70K OHM 11W 5% AXIAL | SBCHE114K7J.pdf |