| Manufacturer Part Number: | 0230007.DRT2W |
|---|---|
| Manufacturer: | Littelfuse Inc. |
| Product Category: | Fuses |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | FUSE GLASS 7A 125VAC 2AG |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Contains lead / RoHS non-compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | Obsolete / Discontinued |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | 0230007.DRT2W Datasheet |
| Internal Part Number | 898-0230007.DRT2W | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| EDA / CAD Models | Download from Accelerated Designs | |
| Category | Circuit Protection | |
| Family | Fuses | |
| Manufacturer | Littelfuse Inc. | |
| Series | 230 | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Obsolete | |
| Fuse Type | Cartridge, Glass | |
| Current Rating | 7A | |
| Voltage Rating - AC | 125V | |
| Voltage Rating - DC | - | |
| Response Time | Slow | |
| Package / Case | Cartridge, Non-Standard (Axial) | |
| Mounting Type | Through Hole | |
| Breaking Capacity @ Rated Voltage | 400A | |
| Melting I²t | 464 | |
| Approvals | cUL, METI | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 125°C | |
| Color | - | |
| Size / Dimension | 0.177" Dia x 0.571" L (4.50mm x 14.50mm) | |
| DC Cold Resistance | 0.0115 Ohm | |
| Standard Package | 1,500 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | 0230007.DRT2W | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
0230007.DRT2W is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Littelfuse Inc. all series components. The condition of 0230007.DRT2W is new and unused, you can buy 0230007.DRT2W Littelfuse Inc. with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for 0230007.DRT2W.
| 05086D105MAT2A | 1µF 6.3V Ceramic Capacitor X5R 0508 (1220 Metric) 0.049" L x 0.079" W (1.25mm x 2.00mm) | 05086D105MAT2A.pdf | |
| B37979N5101J054 | 100pF 50V Ceramic Capacitor C0G, NP0 Radial 0.217" L x 0.197" W (5.50mm x 5.00mm) | B37979N5101J054.pdf | |
| BFC246855274 | 0.27µF Film Capacitor 220V 400V Polyester, Metallized Radial 0.689" L x 0.291" W (17.50mm x 7.40mm) | BFC246855274.pdf | |
| TISP4165H3LMFR | SURGE SUPP THYRISTOR 135V TO-92 | TISP4165H3LMFR.pdf | |
| LC4032B-75T48I | IC CPLD 32MC 7.5NS 48TQFP | LC4032B-75T48I.pdf | |
| XC4005XL-2VQ100C | IC FPGA 77 I/O 100VQFP | XC4005XL-2VQ100C.pdf | |
| TMS320F28021PTS | C28x C2000™ C28x Piccolo™ Microcontroller IC 32-Bit 40MHz 64KB (32K x 16) FLASH 48-LQFP (7x7) | TMS320F28021PTS.pdf | |
| ATA6826C-TUQY-66 | Motor Driver DMOS Serial 14-SO | ATA6826C-TUQY-66.pdf | |
| MI-27N-IX-F2 | CONVRT DC/DC 165VIN 18.5VOUT 75W | MI-27N-IX-F2.pdf | |
| VI-B5Y-MV-F1 | CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 99W | VI-B5Y-MV-F1.pdf | |
| KPT07E8-4PW | 4 Position Circular Connector Receptacle, Male Pins Solder Cup Gold | KPT07E8-4PW.pdf | |
| DCMMV27W2PN | 27 (25 + 2 Coax or Power) Position D-Sub, Combo Plug, Male Pins Connector, Panel Mount, Through Hole Solder | DCMMV27W2PN.pdf | |
| DBMP5W5PK87F0 | Plug for Male Contacts Housing D-Sub, Combo Connector 5 (Coax or Power) Position | DBMP5W5PK87F0.pdf | |
| D01-9971242 | CONN SOCKET SIP 12POS GOLD | D01-9971242.pdf |