| Manufacturer Part Number: | 0230004.DRT3W |
|---|---|
| Manufacturer: | Littelfuse Inc. |
| Product Category: | Fuses |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | FUSE GLASS 4A 125VAC 2AG |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Contains lead / RoHS non-compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | Obsolete / Discontinued |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | 0230004.DRT3W Datasheet |
| Internal Part Number | 898-0230004.DRT3W | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| EDA / CAD Models | Download from Accelerated Designs | |
| Category | Circuit Protection | |
| Family | Fuses | |
| Manufacturer | Littelfuse Inc. | |
| Series | 230 | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Obsolete | |
| Fuse Type | Cartridge, Glass | |
| Current Rating | 4A | |
| Voltage Rating - AC | 125V | |
| Voltage Rating - DC | - | |
| Response Time | Slow | |
| Package / Case | Cartridge, Non-Standard (Axial) | |
| Mounting Type | Through Hole | |
| Breaking Capacity @ Rated Voltage | 400A | |
| Melting I²t | 148 | |
| Approvals | cUL, METI | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 125°C | |
| Color | - | |
| Size / Dimension | 0.177" Dia x 0.571" L (4.50mm x 14.50mm) | |
| DC Cold Resistance | 0.0256 Ohm | |
| Standard Package | 1,500 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | 0230004.DRT3W | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
0230004.DRT3W is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Littelfuse Inc. all series components. The condition of 0230004.DRT3W is new and unused, you can buy 0230004.DRT3W Littelfuse Inc. with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for 0230004.DRT3W.
| C0603C104K5RALTU | 0.10µF 50V Ceramic Capacitor X7R 0603 (1608 Metric) 0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm) | C0603C104K5RALTU.pdf | |
| FGB7N60UNDF | IGBT NPT 600V 14A 83W Surface Mount TO-263AB (D²PAK) | FGB7N60UNDF.pdf | |
| S4924-395K | 3.9mH Shielded Inductor 72mA 73.8 Ohm Max Nonstandard | S4924-395K.pdf | |
| MPC8309VMADDCA | PowerPC e300c3 Microprocessor IC MPC83xx 1 Core, 32-Bit 266MHz 489-PBGA (19x19) | MPC8309VMADDCA.pdf | |
| CW01K6-G | Continuous Wave Transmitter PMIC 24-QFN (5x4) | CW01K6-G.pdf | |
| VI-24R-IY | CONVERTER MOD DC/DC 7.5V 50W | VI-24R-IY.pdf | |
| RMM18DRSN-S273 | CONN EDGECARD 36POS DIP .156 SLD | RMM18DRSN-S273.pdf | |
| XM3D-1521 | 15 Position D-Sub Receptacle, Female Sockets Connector, Free Hanging (In-Line) Solder Cup | XM3D-1521.pdf | |
| 191-015-113-551 | 15 Position D-Sub Plug, Male Pins Connector, Through Hole Solder | 191-015-113-551.pdf | |
| RJFTV2SA5GF459 | Jack Modular Connector 8p8c (RJ45, Ethernet) Straight Unshielded Cat5e | RJFTV2SA5GF459.pdf | |
| 1-1986722-4 | 14 Position Terminal Block Plug, Female Sockets 0.150" (3.81mm) 180° Free Hanging (In-Line) | 1-1986722-4.pdf | |
| ALSR01R7500FE12 | RES 0.75 OHM 1W 1% AXIAL | ALSR01R7500FE12.pdf | |
| RN55E2102BRE6 | RES 21K OHM 1/8W .1% AXIAL | RN55E2102BRE6.pdf |