| Manufacturer Part Number: | 0230001.DRT3W |
|---|---|
| Manufacturer: | Littelfuse Inc. |
| Product Category: | Fuses |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | FUSE GLASS 1A 250VAC 2AG |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Contains lead / RoHS non-compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | Obsolete / Discontinued |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | 0230001.DRT3W Datasheet |
| Internal Part Number | 898-0230001.DRT3W | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| EDA / CAD Models | Download from Accelerated Designs | |
| Category | Circuit Protection | |
| Family | Fuses | |
| Manufacturer | Littelfuse Inc. | |
| Series | 230 | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Obsolete | |
| Fuse Type | Cartridge, Glass | |
| Current Rating | 1A | |
| Voltage Rating - AC | 250V | |
| Voltage Rating - DC | - | |
| Response Time | Slow | |
| Package / Case | Cartridge, Non-Standard (Axial) | |
| Mounting Type | Through Hole | |
| Breaking Capacity @ Rated Voltage | 35A | |
| Melting I²t | 5.64 | |
| Approvals | CSA, METI, UL | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 125°C | |
| Color | - | |
| Size / Dimension | 0.177" Dia x 0.571" L (4.50mm x 14.50mm) | |
| DC Cold Resistance | - | |
| Standard Package | 1,500 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | 0230001.DRT3W | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
0230001.DRT3W is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Littelfuse Inc. all series components. The condition of 0230001.DRT3W is new and unused, you can buy 0230001.DRT3W Littelfuse Inc. with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for 0230001.DRT3W.
| LAR2G331MELB35 | 330µF 400V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 2000 Hrs @ 105°C | LAR2G331MELB35.pdf | |
| 1663471-1 | Receptacle Connector Arinc Solder C4/120T2/13C2/// | 1663471-1.pdf | |
| MB90497GPMC-GS-245E1 | F²MC-16LX F²MC-16LX MB90495G Microcontroller IC 16-Bit 16MHz 64KB (64K x 8) Mask ROM 64-LQFP (12x12) | MB90497GPMC-GS-245E1.pdf | |
| CD74HCT238M | Decoder/Demultiplexer 1 x 3:8 16-SOIC | CD74HCT238M.pdf | |
| LM4040B50IDBZR | Shunt Voltage Reference IC ±0.2% 15mA TO-236-3, SC-59, SOT-23-3 | LM4040B50IDBZR.pdf | |
| VE-BWY-CV-S | CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 99W | VE-BWY-CV-S.pdf | |
| MI-J6N-IA-F1 | DC/DC CONVERTER 18.5V 10W | MI-J6N-IA-F1.pdf | |
| RMCF0603FT2M21 | RES SMD 2.21M OHM 1% 1/10W 0603 | RMCF0603FT2M21.pdf | |
| MS3108E18-4PZ | 4 Position Circular Connector Plug, Male Pins Solder Cup Silver | MS3108E18-4PZ.pdf | |
| TV07DZ-25-187P-P35AD | 187 Position Circular Connector Receptacle, Male Pins Solder Gold | TV07DZ-25-187P-P35AD.pdf | |
| 1123283-9 | 80 Position Plug Connector SCA-2 Board Edge, Surface Mount, Right Angle Solder | 1123283-9.pdf | |
| 6-292230-2 | 12 Positions Header, Shrouded Connector 0.059" (1.50mm) Surface Mount Tin | 6-292230-2.pdf | |
| 805-87-027-10-005101 | 27 Position Socket Connector 0.100" (2.54mm) Through Hole Gold | 805-87-027-10-005101.pdf | |
| S280W555-604 | 4 INCH MOUNTING TRACK | S280W555-604.pdf | |
| TNPW2512590KBEEY | RES SMD 590K OHM 0.1% 1/2W 2512 | TNPW2512590KBEEY.pdf |