| Manufacturer Part Number: | 022402.5DRT3W |
|---|---|
| Manufacturer: | Littelfuse Inc. |
| Product Category: | Fuses |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | FUSE GLASS 2.5A 250VAC 2AG |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Contains lead / RoHS non-compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | Obsolete / Discontinued |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | 022402.5DRT3W Datasheet |
| Internal Part Number | 898-022402.5DRT3W | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| EDA / CAD Models | Download from Accelerated Designs | |
| Category | Circuit Protection | |
| Family | Fuses | |
| Manufacturer | Littelfuse Inc. | |
| Series | 224 | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Obsolete | |
| Fuse Type | Cartridge, Glass | |
| Current Rating | 2.5A | |
| Voltage Rating - AC | 250V | |
| Voltage Rating - DC | - | |
| Response Time | Fast | |
| Package / Case | 2AG, 5mm x 15mm (Axial) | |
| Mounting Type | Through Hole | |
| Breaking Capacity @ Rated Voltage | 100A | |
| Melting I²t | 2.68 | |
| Approvals | CSA, METI, UL | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 125°C | |
| Color | - | |
| Size / Dimension | 0.185" Dia x 0.570" L (4.70mm x 14.48mm) | |
| DC Cold Resistance | 0.0365 Ohm | |
| Standard Package | 1,500 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | 022402.5DRT3W | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
022402.5DRT3W is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Littelfuse Inc. all series components. The condition of 022402.5DRT3W is new and unused, you can buy 022402.5DRT3W Littelfuse Inc. with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for 022402.5DRT3W.
| UBX2D150MPL | 15µF 200V Aluminum Capacitors Radial, Can 1000 Hrs @ 150°C | UBX2D150MPL.pdf | |
| 250R120ZR | PTC RESETBL 60V/250V .120A RAD | 250R120ZR.pdf | |
| MX5KP60CAE3 | TVS DIODE 60VWM 96.8VC CASE5A | MX5KP60CAE3.pdf | |
| DIN-064RPB-DPS-SH | CONN DIN PLUG 64POS VERT GOLD | DIN-064RPB-DPS-SH.pdf | |
| PG0063.683NLT | 68µH Unshielded Wirewound Inductor 500mA 800 mOhm Max Nonstandard | PG0063.683NLT.pdf | |
| X93154UU8IZ-3 | Digital Potentiometer 50k Ohm 1 Circuit 32 Taps Up/Down (U/D, CS) Interface 8-TDFN (2.5x2.0) | X93154UU8IZ-3.pdf | |
| SN74LVC2952ANSR | Transceiver, Non-Inverting 1 Element 8 Bit per Element Push-Pull Output 24-SO | SN74LVC2952ANSR.pdf | |
| 7005L45J | IC SRAM 64KBIT 45NS 68PLCC | 7005L45J.pdf | |
| TVP00DT-23-53P | 53 Position Circular Connector Receptacle, Male Pins Crimp Gold | TVP00DT-23-53P.pdf | |
| PT00P-12-10S | 10 Position Circular Connector Receptacle, Female Sockets Solder Cup Gold | PT00P-12-10S.pdf | |
| MKJ1C7W6-7BA | 7 Position Circular Connector Receptacle, Male Pins Solder Gold | MKJ1C7W6-7BA.pdf | |
| AIB30FC28-51PC | GT 12C 12#12 PIN RECP WALL RM | AIB30FC28-51PC.pdf | |
| PLT0805Z3790LBTS | RES SMD 379 OHM 0.01% 1/4W 0805 | PLT0805Z3790LBTS.pdf | |
| RN55D2751FRE6 | RES 2.75K OHM 1/8W 1% AXIAL | RN55D2751FRE6.pdf |