| Manufacturer Part Number: | 0224007.DRT3W |
|---|---|
| Manufacturer: | Littelfuse Inc. |
| Product Category: | Fuses |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | FUSE GLASS 7A 125VAC 2AG |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Contains lead / RoHS non-compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | Obsolete / Discontinued |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | 0224007.DRT3W Datasheet |
| Internal Part Number | 898-0224007.DRT3W | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| EDA / CAD Models | Download from Accelerated Designs | |
| Category | Circuit Protection | |
| Family | Fuses | |
| Manufacturer | Littelfuse Inc. | |
| Series | 224 | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Obsolete | |
| Fuse Type | Cartridge, Glass | |
| Current Rating | 7A | |
| Voltage Rating - AC | 125V | |
| Voltage Rating - DC | - | |
| Response Time | Fast | |
| Package / Case | 2AG, 5mm x 15mm (Axial) | |
| Mounting Type | Through Hole | |
| Breaking Capacity @ Rated Voltage | 10kA | |
| Melting I²t | 40 | |
| Approvals | CSA, METI, UL | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 125°C | |
| Color | - | |
| Size / Dimension | 0.185" Dia x 0.570" L (4.70mm x 14.48mm) | |
| DC Cold Resistance | 0.0123 Ohm | |
| Standard Package | 1,500 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | 0224007.DRT3W | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
0224007.DRT3W is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Littelfuse Inc. all series components. The condition of 0224007.DRT3W is new and unused, you can buy 0224007.DRT3W Littelfuse Inc. with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for 0224007.DRT3W.
| 104PPB202K | 0.1µF Film Capacitor 700V 2000V (2kV) Polypropylene (PP), Metallized Radial 1.673" L x 0.670" W (42.50mm x 17.00mm) | 104PPB202K.pdf | |
| UX60A-MB-5ST | USB - mini B USB 2.0 Receptacle Connector 5 Position Surface Mount, Right Angle, Horizontal | UX60A-MB-5ST.pdf | |
| 8N3SV76LC-0099CDI | VCXO IC 187.5MHz 6-CLCC | 8N3SV76LC-0099CDI.pdf | |
| PIC18LF24J11T-I/SO | PIC PIC® XLP™ 18J Microcontroller IC 8-Bit 48MHz 16KB (8K x 16) FLASH 28-SOIC | PIC18LF24J11T-I/SO.pdf | |
| SI2141-A10-GM | IC WORLDWIDE DTV TUNER 24QFN | SI2141-A10-GM.pdf | |
| 3386B-1-105 | 1M Ohm 0.5W, 1/2W PC Pins Through Hole Trimmer Potentiometer Cermet 1 Turn Side Adjustment | 3386B-1-105.pdf | |
| EVAL-AD7708EBZ | AD7708 - 16 Bit 1.37k Samples per Second Analog to Digital Converter (ADC) Evaluation Board | EVAL-AD7708EBZ.pdf | |
| AT0402DRD072K49L | RES SMD 2.49KOHM 0.5% 1/16W 0402 | AT0402DRD072K49L.pdf | |
| GTC00A-20-17SLC | 6 Position Circular Connector Receptacle for Female Contacts Panel Mount, Flange | GTC00A-20-17SLC.pdf | |
| PEC14DACN | 28 Positions Header, Unshrouded, Breakaway Connector 0.100" (2.54mm) Through Hole Tin | PEC14DACN.pdf | |
| 09185605324 | 60 Positions Header, Shrouded Connector 0.100" (2.54mm) Through Hole Gold | 09185605324.pdf | |
| 0874391101 | 11 Position Rectangular Housing Connector Receptacle Black 0.059" (1.50mm) | 0874391101.pdf | |
| TNPW0805301KBEEN | RES SMD 301K OHM 0.1% 1/8W 0805 | TNPW0805301KBEEN.pdf |