| Manufacturer Part Number: | 0224007.DRT1W |
|---|---|
| Manufacturer: | Littelfuse Inc. |
| Product Category: | Fuses |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | FUSE GLASS 7A 125VAC 2AG |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Contains lead / RoHS non-compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | Obsolete / Discontinued |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | 0224007.DRT1W Datasheet |
| Internal Part Number | 898-0224007.DRT1W | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| EDA / CAD Models | Download from Accelerated Designs | |
| Category | Circuit Protection | |
| Family | Fuses | |
| Manufacturer | Littelfuse Inc. | |
| Series | 224 | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Obsolete | |
| Fuse Type | Cartridge, Glass | |
| Current Rating | 7A | |
| Voltage Rating - AC | 125V | |
| Voltage Rating - DC | - | |
| Response Time | Fast | |
| Package / Case | 2AG, 5mm x 15mm (Axial) | |
| Mounting Type | Through Hole | |
| Breaking Capacity @ Rated Voltage | 10kA | |
| Melting I²t | 40 | |
| Approvals | CSA, METI, UL | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 125°C | |
| Color | - | |
| Size / Dimension | 0.185" Dia x 0.570" L (4.70mm x 14.48mm) | |
| DC Cold Resistance | 0.0123 Ohm | |
| Standard Package | 1,500 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | 0224007.DRT1W | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
0224007.DRT1W is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Littelfuse Inc. all series components. The condition of 0224007.DRT1W is new and unused, you can buy 0224007.DRT1W Littelfuse Inc. with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for 0224007.DRT1W.
| 885012108002 | 10µF 6.3V Ceramic Capacitor X5R 1206 (3216 Metric) 0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm) | 885012108002.pdf | |
| BZX84B10-HE3-18 | Zener Diode 10V 300mW ±2% Surface Mount SOT-23-3 | BZX84B10-HE3-18.pdf | |
| ER1641-393KP | 39µH Shielded Molded Inductor 205mA 1.93 Ohm Max Axial | ER1641-393KP.pdf | |
| N25Q128A11E1240E | IC FLASH 128MBIT 108MHZ 24TBGA | N25Q128A11E1240E.pdf | |
| ACC17DRMI | CONN EDGECARD 34POS .100" | ACC17DRMI.pdf | |
| SS-7288SFR1-A-NF | Jack Modular Connector 8p8c (RJ45, Ethernet) 90° Angle (Right) Shielded | SS-7288SFR1-A-NF.pdf | |
| 6-292254-5 | 5 Position Adapter Connector Plug, Male Pins To Plug, Male Pins 0.079" (2.00mm) | 6-292254-5.pdf | |
| 61314-4 | CONN SOCKET 18-24AWG TIN CRIMP | 61314-4.pdf | |
| KY06015100J0G | 6 Position Wire to Board Terminal Block Vertical with Board 0.197" (5.00mm) Through Hole | KY06015100J0G.pdf | |
| CMF5549R000BHEA | RES 49 OHM 1/2W 0.1% AXIAL | CMF5549R000BHEA.pdf |