| Manufacturer Part Number: | 0224006.DRT3W |
|---|---|
| Manufacturer: | Littelfuse Inc. |
| Product Category: | Fuses |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | FUSE GLASS 6A 125VAC 2AG |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Contains lead / RoHS non-compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | Obsolete / Discontinued |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | 0224006.DRT3W Datasheet |
| Internal Part Number | 898-0224006.DRT3W | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| EDA / CAD Models | Download from Accelerated Designs | |
| Category | Circuit Protection | |
| Family | Fuses | |
| Manufacturer | Littelfuse Inc. | |
| Series | 224 | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Obsolete | |
| Fuse Type | Cartridge, Glass | |
| Current Rating | 6A | |
| Voltage Rating - AC | 125V | |
| Voltage Rating - DC | - | |
| Response Time | Fast | |
| Package / Case | 2AG, 5mm x 15mm (Axial) | |
| Mounting Type | Through Hole | |
| Breaking Capacity @ Rated Voltage | 10kA | |
| Melting I²t | 22.1 | |
| Approvals | CSA, METI, UL | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 125°C | |
| Color | - | |
| Size / Dimension | 0.185" Dia x 0.570" L (4.70mm x 14.48mm) | |
| DC Cold Resistance | 0.0147 Ohm | |
| Standard Package | 1,500 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | 0224006.DRT3W | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
0224006.DRT3W is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Littelfuse Inc. all series components. The condition of 0224006.DRT3W is new and unused, you can buy 0224006.DRT3W Littelfuse Inc. with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for 0224006.DRT3W.
| P6KE8.2CAHE3/73 | TVS DIODE 7.02VWM 12.1VC DO204AC | P6KE8.2CAHE3/73.pdf | |
| EBC40DRYS | CONN EDGECARD 80POS DIP .100 SLD | EBC40DRYS.pdf | |
| VF40100G-E3/4W | Diode Array 1 Pair Common Cathode Schottky 100V 20A Through Hole TO-220-3 Full Pack, Isolated Tab | VF40100G-E3/4W.pdf | |
| CY8C22345-12PVXE | M8C PSOC®1 CY8C22xxx Microcontroller IC 8-Bit 12MHz 16KB (16K x 8) FLASH 28-SSOP | CY8C22345-12PVXE.pdf | |
| SN74LVCR2245APWE4 | Transceiver, Non-Inverting 1 Element 8 Bit per Element Push-Pull Output 20-TSSOP | SN74LVCR2245APWE4.pdf | |
| AP2125K-3.3TRE1 | Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 3.3V 300mA SOT-23-5 | AP2125K-3.3TRE1.pdf | |
| AS1364-BTDT-15-1K | Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 1.5V 1A 8-TDFN (3x3) | AS1364-BTDT-15-1K.pdf | |
| UMP1C-S2L-S2L-S2L-S2O-S2O-B0-A | UMP CONFIGURABLE POWER SUPPLY | UMP1C-S2L-S2L-S2L-S2O-S2O-B0-A.pdf | |
| HEX-S-AC-21-1 | HEXASHIELD ADAPTER | HEX-S-AC-21-1.pdf | |
| 1058653-1 | Adapter Coaxial Connector SMA Jack, Female Socket To N Jack, Female Socket 50 Ohm | 1058653-1.pdf | |
| 104892-6 | 60 Position Rectangular Receptacle Connector IDC Gold 28 AWG | 104892-6.pdf | |
| 10114828-10102LF | 2 Positions Header, Shrouded Connector 0.049" (1.25mm) Surface Mount Tin | 10114828-10102LF.pdf | |
| 146281-6 | 6 Positions Header, Unshrouded, Breakaway Connector 0.100" (2.54mm) Through Hole Gold | 146281-6.pdf |