| Manufacturer Part Number: | 0224004.DRT2W |
|---|---|
| Manufacturer: | Littelfuse Inc. |
| Product Category: | Fuses |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | FUSE GLASS 4A 125VAC 2AG |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Contains lead / RoHS non-compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | Obsolete / Discontinued |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | 0224004.DRT2W Datasheet |
| Internal Part Number | 898-0224004.DRT2W | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| EDA / CAD Models | Download from Accelerated Designs | |
| Category | Circuit Protection | |
| Family | Fuses | |
| Manufacturer | Littelfuse Inc. | |
| Series | 224 | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Obsolete | |
| Fuse Type | Cartridge, Glass | |
| Current Rating | 4A | |
| Voltage Rating - AC | 125V | |
| Voltage Rating - DC | - | |
| Response Time | Fast | |
| Package / Case | 2AG, 5mm x 15mm (Axial) | |
| Mounting Type | Through Hole | |
| Breaking Capacity @ Rated Voltage | 10kA | |
| Melting I²t | 9.4 | |
| Approvals | CSA, METI, UL | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 125°C | |
| Color | - | |
| Size / Dimension | 0.185" Dia x 0.570" L (4.70mm x 14.48mm) | |
| DC Cold Resistance | 0.0233 Ohm | |
| Standard Package | 1,500 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | 0224004.DRT2W | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
0224004.DRT2W is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Littelfuse Inc. all series components. The condition of 0224004.DRT2W is new and unused, you can buy 0224004.DRT2W Littelfuse Inc. with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for 0224004.DRT2W.
| CX532Z-A2B3C5-70-16.0D18 | 16MHz ±20ppm Crystal 18pF 70 Ohm -40°C ~ 85°C Surface Mount 2-SMD | CX532Z-A2B3C5-70-16.0D18.pdf | |
| M0820-12K | 330nH Unshielded Inductor 455mA 500 mOhm Max Nonstandard | M0820-12K.pdf | |
| 8N3Q001LG-0129CDI8 | Clock Oscillator IC 187.5MHz 10-CLCC | 8N3Q001LG-0129CDI8.pdf | |
| MAX5100AEUP | 8 Bit Digital to Analog Converter 4 20-TSSOP | MAX5100AEUP.pdf | |
| TMS320BC52PZ100 | IC DSP 100LQFP | TMS320BC52PZ100.pdf | |
| MIC4452VM | IC DRIVER MOSFET 12A HIGH SPEED | MIC4452VM.pdf | |
| TPS57160QDRCRQ1 | Buck Switching Regulator IC Positive Adjustable 0.8V 1 Output 1.5A 10-VFDFN Exposed Pad | TPS57160QDRCRQ1.pdf | |
| 1342132200 | PMI CAP GREEN FACET 15/32 TRANSP | 1342132200.pdf | |
| VE-J1K-CZ | CONVERTER MOD DC/DC 40V 25W | VE-J1K-CZ.pdf | |
| GTS020R-24-67S | 19 Position Circular Connector Receptacle, Female Sockets Solder Cup Silver | GTS020R-24-67S.pdf | |
| 77313-124-12LF | 12 Positions Header, Unshrouded Connector 0.100" (2.54mm) Through Hole Gold or Gold, GXT™ | 77313-124-12LF.pdf | |
| 95104-418HLF | 18 Positions Header, Unshrouded Connector 0.100" (2.54mm) Through Hole Tin | 95104-418HLF.pdf | |
| M55342K04B51D1RWSV | RES SMD 51.1 OHM 1% 0.15W 1505 | M55342K04B51D1RWSV.pdf |