| Manufacturer Part Number: | 0224003.DRT1W |
|---|---|
| Manufacturer: | Littelfuse Inc. |
| Product Category: | Fuses |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | FUSE GLASS 3A 250VAC 2AG |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Contains lead / RoHS non-compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | Obsolete / Discontinued |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | 0224003.DRT1W Datasheet |
| Internal Part Number | 898-0224003.DRT1W | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| EDA / CAD Models | Download from Accelerated Designs | |
| Category | Circuit Protection | |
| Family | Fuses | |
| Manufacturer | Littelfuse Inc. | |
| Series | 224 | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Obsolete | |
| Fuse Type | Cartridge, Glass | |
| Current Rating | 3A | |
| Voltage Rating - AC | 250V | |
| Voltage Rating - DC | - | |
| Response Time | Fast | |
| Package / Case | 2AG, 5mm x 15mm (Axial) | |
| Mounting Type | Through Hole | |
| Breaking Capacity @ Rated Voltage | 100A | |
| Melting I²t | 4.62 | |
| Approvals | CSA, METI, UL | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 125°C | |
| Color | - | |
| Size / Dimension | 0.185" Dia x 0.570" L (4.70mm x 14.48mm) | |
| DC Cold Resistance | 0.031 Ohm | |
| Standard Package | 1,500 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | 0224003.DRT1W | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
0224003.DRT1W is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Littelfuse Inc. all series components. The condition of 0224003.DRT1W is new and unused, you can buy 0224003.DRT1W Littelfuse Inc. with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for 0224003.DRT1W.
| F721A687MMC | 680µF Conformal Coated Tantalum Capacitors 10V 2824 (7260 Metric) 140 mOhm 0.283" L x 0.236" W (7.20mm x 6.00mm) | F721A687MMC.pdf | |
| 6489898-1 | .050 C/L PCI SMT 60 DUAL, SELE | 6489898-1.pdf | |
| 416F40625ISR | 40.61MHz ±20ppm Crystal Series 100 Ohm -40°C ~ 85°C Surface Mount 4-SMD, No Lead (DFN, LCC) | 416F40625ISR.pdf | |
| SIT3809AC-D-18EM | 80MHz ~ 220MHz LVCMOS, LVTTL MEMS (Silicon) Programmable Oscillator Surface Mount 1.8V 33mA Enable/Disable | SIT3809AC-D-18EM.pdf | |
| NCV317LBZRAG | Linear Voltage Regulator IC Positive Adjustable 1 Output 1.2 V ~ 37 V 100mA TO-92-3 | NCV317LBZRAG.pdf | |
| EVAL-ADF4112EBZ1 | ADF4112 - Timing, Frequency Synthesizer Evaluation Board | EVAL-ADF4112EBZ1.pdf | |
| JC1AF-S-DC48V | General Purpose Relay SPST-NO (1 Form A) 48VDC Coil Socketable | JC1AF-S-DC48V.pdf | |
| RC1210FR-07590KL | RES SMD 590K OHM 1% 1/2W 1210 | RC1210FR-07590KL.pdf | |
| CA06COME20-29S44 | 17 Position Circular Connector Plug, Female Sockets Solder Cup Silver | CA06COME20-29S44.pdf | |
| D38999/24MH35JC-LC | CONN RCPT 100POS JAM NUT W/SKT | D38999/24MH35JC-LC.pdf | |
| 2164-40-01-P2 | 40 Positions Header, Unshrouded Connector 0.079" (2.00mm) Through Hole Gold | 2164-40-01-P2.pdf | |
| 801-87-016-10-132101 | 16 Position Socket Connector 0.100" (2.54mm) Through Hole Gold | 801-87-016-10-132101.pdf | |
| 10780-6005JL | 80 Position Receptacle Connector 0.050" (1.27mm) Through Hole Gold | 10780-6005JL.pdf |